Do województw mazowieckiego i lubuskiego ma trafić 25 mln maseczek, czyli po 4 na mieszkańca.

Jakie będą obostrzenia?

Na Mazowszu i w Lubuskiem, podobnie jak na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu, uczniowie klas I-III będą uczyć się hybrydowo. Zamknięte od 15 marca zostaną m.in.: hotele, galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: aptek, sklepów spożywczych i drogerii) oraz instytucje kultury (teatry, opery, kina, filharmonie). Nieczynne będą też: baseny, korty tenisowe, sauny, solaria i kasyna. Restauracje nadal mogą serwować posiłki na wynos lub dowóz. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. W czterech województwach, w których obowiązuje lockdown obostrzenia będą utrzymane do 28 marca. Do tego samego terminu dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone w pozostałych województwach.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Ministerstwo Zdrowia 11 marca potwierdziło 21 045 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od 21 listopada 2020 r. Zmarło 375 osób.

 – Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia dodał, że mamy o 6 tys. więcej zakażeń niż tydzień temu. Szef resortu potwierdził, że średnia infekcji z ostatnich 7 dni przekroczyła 14 tys.

– Dynamiczny rozwój pandemii to trwały trend. W tym tygodniu o ponad 2,5 tys. wzrosła liczba zajętych łóżek w szpitalach. Infrastruktura szpitalna jest zajęta w 70 proc. Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. Nadal najtrudniejsza jest na Warmii i Mazurach, gdzie potwierdzono ponad 60 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Kolejne jest Pomorze, a także województwa mazowieckie i lubuskie (ponad 47 osób). W skali całego kraju ten parametr wynosi 37 – dodał Niedzielski.

Szef resortu zaznaczył, że jeśli nie poprawi się sytuacja epidemiologiczna, to możliwy jest powrót do restrykcji już nie na poziomie regionalnym, ale w całym kraju. Minister Niedzielski zaapelował też, aby nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zacząć stosować regułę „zostań w domu”.