Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/W1_TPF_HQ-scaled.jpg Na gdańskiej Letnicy powstanie nietypowy biurowiec. Będą miejsca pracy i usługi dla mieszkańców

Na gdańskiej Letnicy powstanie nietypowy biurowiec. Będą miejsca pracy i usługi dla mieszkańców

Fot. mat ARP
03.08.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
03.08.2023

Agencja Rozwoju Pomorza rozpoczyna ważną dla regionalnej gospodarki inwestycję. Powstanie pięciopiętrowy biurowiec, w którym siedzibę będą miały wszystkie samorządowe instytucje odpowiedzialne za obsługę przedsiębiorców. W budynku powstaną również siłownie, kawiarnie czy przychodnia.

Trwają prace projektowe, a budowa potrwa około dwóch lat. Budynek powinien zostać otwarty w pierwszej połowie 2027 r.

Nowe centrum miasta

Jeszcze 10-12 lat temu Letnica uważana byłą za jedną z najgorszych dzielnic Gdańska. Budowa stadionu orz kompleksowa rewitalizacja całej dzielnicy spowodowały, że Letnica bardzo się zmieniła. Od kliku lat powstają nowe budynki mieszkalne, a liczba mieszkańców rośnie bardzo szybko.

– Gdy Letnica zostanie w pełni zagospodarowana to nie będzie typowa sypialnia, tylko kolejne małe centrum miasta z kawiarniami, sklepami, usługami i infrastrukturą bankową czy oświatową. Mam nadzieje, że marzenia ludzi, którzy tam kupują mieszkania nie są z tym rozbieżne. Dzielnica chce iść w kierunku rozwijania przemysłu czasu wolnego – mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.

Jednym z nowych symboli dzielnicy stanie się biurowiec, który zamierza wybudować Agencja Rozwoju Pomorza.

Wizytówka miasta

Nowy biurowiec to nie będzie zwykły budynek.

– To bardzo ambitny projekt, który może stać się wizytówką Gdańska i całego Pomorza. Kształt budynku, jego opływowe kształty i zielone tarasy będą kojarzyć się z morzem – opisuje projekt Dariusz Leszczyński, projektant budynku z firmy TPF.

Budynek będzie miał pięć pięter oraz podziemny parking. Zasilanie będzie wykorzystywało odnawialne źródła energii takie jak np. panele fotowoltaiczne. Będzie jeszcze coś, co wyróżni biurowiec ARP.

– Dwa piętra budynku przeznaczone zostaną na różnego rodzaju usługi czasu wolnego i zdrowotne. Także przestronne lobby budynku zostało zaprojektowane z myślą nie tylko o urzędnikach, ale i o mieszkańcach dzielnicy korzystających z kawiarni, siłowni czy przychodni – zaznacza prezes ARP.

Podstawową funkcją biurowca jest obsługa pomorskich przedsiębiorców.

Jedno miejsce

Budynek powstanie przy ulicy Suchej 12. Ten adres będzie centrum obsługi przedsiębiorców na Pomorzu.

– Chcemy skupić tu wszystkie usługi, jakie prowadzone są dla przedsiębiorców – dodaje Żelewski.

W budynku skupione będą wszystkie usługi, jakie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prowadzi dla przedsiębiorców – od zdobywania funduszy europejskich czy tanich kredytów po różnego rodzaju działalność edukacyjną. Swoje siedziby będą miały tu m.in. Agencja Rozwoju Pomorza, Pomorski Fundusz Rozwoju, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pomorski Fundusz Pożyczkowy czy Wojewódzki Urząd Pracy. Warto dodać, że wiele z tych jednostek ma obecnie siedziby w wynajmowanych w całym Gdańsku pomieszczeniach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.