Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/Piknik-.png Na 47. Jarmarku Wdzydzkim zbadano ponad 2 tys. osób. Najwięcej miało za wysokie ciśnienia i poziom cukru

Na 47. Jarmarku Wdzydzkim zbadano ponad 2 tys. osób. Najwięcej miało za wysokie ciśnienia i poziom cukru

Stosika Pomorskiego dla Zdrowia podczas 47. Jarmarku Wdzydzkiego. Fot. materiał prasowy szpitala w Kościerzynie
18.07.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.07.2022

EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, glukozy i spirometria to tylko niektóre z badań, z których mogli bezpłatnie skorzystać pacjenci we Wdzydzach Kiszewskich. Były też konsultacje u onkologa, urologa i kardiologa. W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia przebadało się 2110 osób, a nieprawidłowości wykryto w 346 przypadkach.

Pomorskie dla Zdrowia odbywało się podczas 47. Jarmarku Wdzydzkiego. Bezpłatnych porad 16-17 lipca udzielali specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Po badaniach część pacjentów wymaga dalszej diagnostyki

Przez letnią przychodnię w trakcie dwudniowego Jarmarku Wdzydzkiego w Muzeum — Kaszubskim Parku Etnograficznym przewinęły się tłumy chętnych. Czasami trzeba było poczekać kilka minut na badania. Największym zainteresowaniem cieszył się pomiar ciśnienia tętniczego, z którego skorzystały 463 osoby. Niestety aż u 186 wynik odbiegał od normy. Równie chętnie sprawdzano poziom glukozy we krwi (459 osób), a 65 z przebadanych miało niepokojący wynik. Z konsultacji dietetyczno-żywieniowych z analizą składu ciała skorzystało 207 chętnych, a 59 pacjentów dowiedziało się, że musi zmienić sposób odżywiania.

Były też konsultacje lekarskie

Dużo przybyłych do Wdzydz Kiszewskich zasięgnęło porad lekarskich. Wizytę u onkologa miało 68 pacjentów i wykryto 19 nieprawidłowości. Do kardiologa, aby wykonać badanie EKG, udało się 60 osób. U 11 z nich wynik nie był prawidłowy. Porady fizjoterapeutyczne z ćwiczeniami równoważno-koordynacyjnymi miało 35 osób, u jednej stwierdzono nieprawidłowości. Osoby, u których wynik badania odbiegał od normy uzyskały zalecenie dalszych badań.
Krioterapii miejscowej (leczenie zimnem) poddało się 146 odwiedzających jarmark, a ze spirometrii skorzystały (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego) 103 osoby.
Popularnością cieszył się także punkt nauki wyczuwania guzków na fantomach. Z lekcji samobadania piersi skorzystały 353 osoby. Natomiast stoisko diagnostów laboratoryjnych Zakładu Diagnostyki Analitycznej i Mikrobiologicznej odwiedziło 180 pacjentów. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Było m.in. koło fortuny, budowanie zamków z kloców i malowanie buziek. Stoisko miał też Zespół Ratownictwa Medycznego. Łącznie podczas Jarmarku Wdzydzkiego z naszych usług skorzystało 1460 kobiet oraz 650 mężczyzn.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.