Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Krol_Karol_akwarela_fot_Jacek_Kleiment-scaled.jpg Musisz ją zobaczyć! Akwarela od króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Musisz ją zobaczyć! Akwarela od króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Zamek Windsor, autor król Karol III. Fot. Jacek Kleiment
17.01.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
17.01.2023

We foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wyeksponowano niezwykły prezent króla Karola III dla Fundacji Theatrum Gedanense. To akwarela, która przedstawia zamek Windsor, a jej autorem jest obecny król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Akwarela jest dostępna dla wszystkich widzów. Można ją podziwiać w trakcie zwiedzania teatru, ale też przy okazji organizowanych wydarzeń.

Skąd ten obraz?

Podczas jednej z wizyt w Londynie Jerzy Limon otrzymał w prezencie akwarelę autorstwa księcia Karola jako dar dla Fundacji Theatrum Gedanense. Obraz powstał w 1990 r., ma wymiary 80 cm x 60 cm. Znajduje się na nim jedna z głównych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, w której przyjmowane są oficjalne i prywatne audiencje. Od czasów Wilhelma Zdobywcy, czyli XI w., urzędowało tam 40 monarchów. Zamek Windsor położony w Berkshire, około godzinę drogi od Londynu. Jest częściowo otwarty dla turystów.
Monarcha zaczął go malować w latach 70., inspirując się pracami swojego nauczyciela plastyki z Gordonstoun School w Szkocji, Roberta Waddell. Tak jak królowa Wiktoria, król Karol III, tworzy jedynie akwarele, dzięki czemu pejzaże powstają szybko, zanim ktokolwiek z przechodniów rozpozna, kim jest twórca malujący w plenerze. Większość dzieł króla Karola III została stworzona w Szkocji.

Wieloletnie związki z Gdańskiem

Książę Karol był patronem idei powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wspierał też zbiórkę pieniędzy na budowę teatru.

– Już na początku istnienia Fundacji Theatrum Gedanense Jerzy Limon wpadł na niezwykły pomysł, aby poprosić księcia Karola – brytyjskiego następcę tronu – o patronat nad nowo powołaną instytucją. W 1990  r. napisał do księcia list, w którym przedstawił swoją inicjatywę. Książę z entuzjazmem objął patronat nad fundacją, której głównym celem była budowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku  – wspomina Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense

A w maju 1993 r. na zaproszenie Jerzego Limona i Fundacji Theatrum Gedanense książę Karol przyjechał do Gdańska. Była to pierwsza wizyta księcia Walii w Gdańsku od 500 lat! 15 listopada 1996 r. książę Walii przyjął w prywatnej wiejskiej rezydencji Highgrove członków Rady Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense i członków założycieli Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. We wrześniu 2000 r. w teatrze Globe odbyła się gala poświęcona Fundacji Theatrum Gedanense, której gościem honorowym był książę Karol. 26 stycznia 2011 r. w prywatnej rezydencji księcia w Londynie, w Clarence House, odbyła się kolacja zorganizowana z okazji 20-lecia Fundacji Theatrum Gedanense. 19 września 2014 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Książę Karol, który nie mógł przybyć osobiście, przysłał specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami.

O fundacji

Powstała w 1990 r., z inicjatywy prof. Jerzego Limona, anglisty, szekspirologa i humanisty. Głównym jej celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.  Obiekt nawiązuje do XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku w Gdańsku, która pełniła rolę pierwszego teatru publicznego w Polsce. Profesor Jerzy Limon był dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do śmierci w marcu 2021 r. Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest obecny król Karol III, a patronem honorowym sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem fundacji i jej honorowym patronem był także reżyser Andrzej Wajda, honorowymi członkami fundacji byli Stanisław Barańczak i Günter Grass. Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.