Świat zmienia się bardzo szybko. Dotyczy to także naszego najbliższego sąsiedztwa – regionu Morza Bałtyckiego. Aby nadążać za zmianami musimy współpracować. Jedną z najważniejszych platform współpracy jest Euroregion Bałtyk. Przez najbliższe 12 miesięcy jego działalności przewodniczyć będzie województwo pomorskie. Czym będziemy się zajmować?
Pomorska prezydencja została zainaugurowana podczas spotkania Prezydium Euroregionu Bałtyk, które odbyło się 17 lutego 2025 r. w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Czym jest Euroregion Bałtyk?
Międzynarodowa współpraca czy to gospodarcza, czy polityczna realizowana przez Polskę opiera się na wielu elementach. Jednym z nich są euroregiony, w tym Euroregion Bałtyk. Wyjaśnijmy zatem czym on jest?
– Euroregion Bałtyk (ERB) powstał w 1998 r. Jest to sieć zrzeszająca władze regionalne i stowarzyszenia samorządów lokalnych z Danii (Bornholm), Szwecji (Blekinge, Kronoberg, Kalmar) i Polski (województwo pomorskie, województwo warmińsko-mazurskie, Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk) – opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Misją Euroregionu jest podejmowanie wspólnych inicjatyw mających na celu wzmacnianie i promowanie dialogu politycznego między władzami lokalnymi i regionalnymi zrzeszonymi w ramach tej sieci, a także przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju regionu Morza Bałtyckiego (RMB) z uwzględnieniem obszaru Południowego Bałtyku.
– Najwyższym organem Euroregionu Bałtyk jest Prezydium (Zarząd), które składa się przedstawicieli władz regionalnych, obradujących wspólnie raz na kwartał. Bieżącą działalność sieci koordynują sekretariaty regionalne – dodaje.
Prezydencja w Euroregionie jest rotacyjna i podobna do tej, jaką mamy np. w Radzie Unii Europejskiej. 17 lutego 2025 r. prezydencję w Euroregionie objęło województwo pomorskie.
Nasze priorytety
Każda prezydencja musi mieć swojego przewodniczącego.
– Województwo pomorskie nominuje Leszka Bonnę do objęcia stanowiska prezydenta ERB. Region Kalmar zaś, przedstawi nazwisko kandydata do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego ERB. Została nią została Maria Ixcot-Nilsson, członkini rady regionu Kalmar – stwierdzono podczas posiedzenia.
Na czym nasz region zamierza skupić się w pracach? Pierwszym celem jest kontynuacja procesu przekształcania ERB w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej.
– To da nam zupełnie nowe możliwości transgranicznego rozwoju naszych regonów – zaznaczył Leszek Bonna. – Po drugie, będziemy działać na rzecz zwiększenia widoczności Euroregionu Bałtyk na arenie międzynarodowej. Planujemy więc włączyć ERB w wydarzenia panbałtyckie, zwłaszcza takie jakie 16. Doroczne Forum Strategii UE na rzecz Regionu Morza Bałtyckiego, które odbędzie się po koniec października w Pomorskiem – zapowiadał Bonna.
Pomorska prezydencja trafiła w ciężki czas geopolitycznych zawirowań. Musimy stawić czoło wielu wyzwaniom takim jak choćby migracje czy walka z dezinformacją.
– I na te kwestie też będziemy starali się znaleźć odpowiedzi i rozwiązania – zakończył wicemarszałek.
Takie są plany na nadchodzące 12 miesięcy. Po naszym regionie prezydencję obejmą Szwedzi z regionu Kalmar.