Kultura
Gdańsk. Druga rocznica

Msza, zbiórka pieniędzy i wielkie serce ze zniczy. Gdańsk uczcił pamięć Pawła Adamowicza

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
15.01.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
15.01.2021

Mijają dwa lata od tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas finałowego światełka do nieba w styczniu 2019 r., na scenie zaatakowany został Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Rany zadane przez napastnika okazały się śmiertelne.

W związku z pandemią tegoroczne obchody miały skromny charakter, ale i tak licznie uczestniczyli w nich Gdańszczanie.

Gdańsk pamięta

W Bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta, w której uczestniczyli miedzy innymi rodzice, brat i żona zamordowanego Pawła Adamowicza. Obecny był także marszałek Mieczysław Struk oraz samorządowcy nie tylko z Pomorza. Mszy przewodniczył ks. Prałat Ireneusz Bratke. Ekumeniczną modlitwę odmówili także przedstawiciele innych wyznań. Tuż przed nabożeństwem z wieży Ratusza Głównego Miasta miejska carillonistka Monika Kazimierczak odegrała „Epitafium” Katarzyny Długosz-Kwiecień.

Gdańsk dzieli się dobrem

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wolontariusze ustawili wielkie serce z 36 tys. zniczy. Organizatorzy z Fundacji Gdańskiej powiązali zapalanie zniczy z datkami na Fundusz Gdańsk Dzieli się Dobrem. Każdy znicz zapłonął w imieniu darczyńców. Celem jest zebranie 100 tysięcy złotych, które wesprą organizacje społeczne, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach.. Aktualnie udało się zebrać już ponad 86 tys. zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.