Gospodarka
Mniej pasażerów niż latem, ale nie jest źle. Wyniki gdańskiego lotniska za październik

Mniej pasażerów niż latem, ale nie jest źle. Wyniki gdańskiego lotniska za październik

Port Lotniczy Gdańsk. Fot. materiał prasowy
12.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.11.2020

Port Lotniczy Gdańsk obsłużył prawie 120 tys. pasażerów. To dobry wynik, mimo pandemii. Najwięcej, bo 6 881 podróżujących było w piątek, 2 października. Tego samego dnia było też najwięcej operacji lotniczych – 105. Najpopularniejszymi kierunkami były: Wielka Brytania, Szwecja i Norwegia.

Z gdańskiego lotniska w październiku skorzystało 117 733 podróżujących.

To dobry wynik, mimo pandemii

Jak tłumaczył prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski: „Wyniki za październik są satysfakcjonujące, mimo że mieliśmy mniej pasażerów niż we wrześniu czy sierpniu”. Kloskowski podkreślił, że taki wynik był do przewidzenia, gdyż październik nie jest już sezonem lotów wakacyjnych. Na liczbę pasażerów wpłynęła też zwiększająca się liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponadto, coraz więcej restrykcji dla Polaków w innych krajach nie sprzyja podróżowaniu.

Turcja i Grecja też chętnie wybierane

Pomimo że najpopularniejszymi destynacjami były: Wielka Brytania, Szwecja i Norwegia, to z Gdańska chętnie podróżowano też do Turcji i Grecji. Pasażerowie wybierali się do Antalii, Badrum i na Rodos. Port lotniczy obsłużył prawie 6,5 tys. pasażerów korzystających z linii czarterowych.

Od 25 października 2020 roku wprowadzono zimowy rozkład połączeń lotniczych. Przewoźnicy zadeklarowali realizację do końca marca prawie 60 połączeń z Gdańska. Jednak w związku z obostrzeniami obowiązującymi w wielu krajach i mniejszym zainteresowaniem pasażerów, linie lotnicze zawiesiły część swoich połączeń do około połowy grudnia. Obecnie gdańskie lotnisko ma ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów.

Więcej przesyłek lotniczych

Na gdańskim lotnisku w październiku zanotowano 11-procentowy wzrost przewiezionych ładunków w porównaniu do tego samego okresu 2019 r. Było to spowodowane uruchomieniem we wrześniu nowej bazy i lotów cargo realizowanych przez firmę UPS.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.