Ponad 1,7 mln pasażerów skorzystało w 2020 roku z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. To bardzo dobre osiągnięcie w czasie pandemii. Jednocześnie wzrósł ruch cargo. Realizacja najważniejszych inwestycji przebiegała bez zakłóceń.
Ostatni raz tak mało podróżnych wybrało gdańskie lotnisko w 2007 roku.
Trudny rok dla lotnictwa
W całym 2020 roku z linii lotniczych operujących z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku skorzystało 1 711 281 pasażerów. W porównaniu do 2019 roku był to spadek o ponad 68 proc. Okazuje się jednak, że to i tak mniej niż w innych największych polskich lotniskach. W Warszawie ten spadek wyniósł 71 proc., a w Krakowie aż 89 proc.
– Milion siedemset tysięcy przewiezionych pasażerów to jest mega osiągnięcie, jak na praktycznie połowę roku zamkniętego ruchu lotniczego z powodu zakazu lotów oraz obostrzeń sanitarnych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG.
Ruch krajowy był zawieszony od 15 marca do 1 czerwca, a międzynarodowy do 1 czerwca. A jaka przyszłość nas czaka?
– Jak ruch lotniczy się wznowi, to my stratę odrobimy w czasie do trzech lat. Nasi partnerzy biznesowi również z nami będą odnawiać biznes. Razem będziemy wracali do tej normalności, o której tak marzymy – zaznacza Kloskowski.
Dokąd lataliśmy?
W pandemicznym roku najchętniej wybieranymi kierunkami lotów były: Londyn, Oslo i Warszawa. Tylko do Londynu poleciało ponad 189 tys. pasażerów. Popularny były także Amsterdam i Kopenhaga. Mimo ograniczeń, podróżni chętnie wybierali loty czarterowe. Tu niezmiennie na pierwszym miejscu uplasowała się Turcja, którą wybrało 31 proc. pasażerów czarterowych, a na pozostałych miejscach podium Grecja i Egipt. Dużą popularnością cieszyły się także letnie połączenia wakacyjne realizowane przez LOT.
Cargo w górę
O ile przewozy pasażerskie zanotowały spadek, tak wzrosła liczba przewiezionych towarów i przesyłek lotniczych.
– Bardzo miłe jest to, że mamy wzrost ruchu cargo i że do Gdańska wchodzą nowi operatorzy, czyli firmy kurierskie. To dla nich budujemy specjalne terminale i udostępniamy nasza infrastrukturę – mówi prezes Kloskowski.
Łącznie w 2020 roku przesłanych zostało 7028 ton ładunków. To o 2 proc. więcej niż w roku 2019.
Finanse i inwestycje
Wstępne wyniki finansowe pokazują niewielką, bo wynoszącą 661 tys. zł. stratę.
– To nie jest najgorszy wynik, ale przed pandemią byliśmy firmą rentowną. Zakończyliśmy już negocjacje z bankami i ustaliliśmy, że zadłużenie zostanie skompensowane środkami kredytowymi. Nie będziemy prosić udziałowców Portu Lotniczego o pomoc – podkreśla Tomasz Kloskowski.
Dwie najważniejsze inwestycje portu lotniczego, tj. rozbudowa terminalu pasażerskiego T2 i budowa biurowca Alpha przebiegają bez przeszkód.
Siatka połączeń (obowiązuje od marca 2021)
Alicante, Ateny, Barcelona-Reus, Billund, Dublin, Edynburg, Goteborg, Kijów-Boryspol, Kopenhaga, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Sztokholm-Skavsta, Wrocław; Ryanair
Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku; Wizz Air
Kraków, Warszawa; LOT
Amsterdam KLM; Kopenhaga SAS; Frankfurt Lufthansa