Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/facemask-5178786_1920.jpg Mężczyzna w masce na dworze

Cała Polska w żółtej strefie. Powrócą godziny dla seniorów [AKTUALIZACJA]

Fot. Pixabay.com
07.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
07.10.2020

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki poinformował o rozszerzeniu strefy żółtej na całą Polskę. Natomiast będą też strefy czerwone, na Pomorzu do trafiły do niej powiaty: kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot. Nowe strefy i obostrzenia będą obowiązywać już od soboty, 10 października 2020 r. Jakie zmiany nas czekają?

AKTUALIZACJA (10 października 2020 r.)

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o kolejnych decyzjach dotyczących walki z koronawirusem.

Przede wszystkim rząd chce uniknąć zamknięcia gospodarki, przy jednoczesnym utrzymaniu działalności przedsiębiorstw w możliwie dużym reżimie sanitarnym.

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów, tzn. między godz. 10 a 12 sklepy spożywcze, drogerie i apteki będą czynne tylko dla osób powyżej 60 roku życia. Nowe zasady obowiązywać będą od czwartku, 15 października.

Natomiast w szkołach utrzymany zostanie stan obecny. – Na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, aby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym – powiedział premier Morawiecki.


 

Informacje o obostrzeniach i nowych strefach przekazali podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 8 października 2020 r. premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Co ważne, strefa żółta obejmie cały kraj, ale niektóre powiaty znajdą się też w strefie czerwonej.

Co się zmieni?

W ramach obostrzeń będą m.in.: obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, sklepie, kościele i komunikacji, udział do 75 osób w uroczystościach rodzinnych, zapełnienie stadionów do 25 proc., przebywanie 1 osoby na 4 mkw w restauracji oraz do 100 osób w plenerze. Wszystkie wytyczne mają spowolnić wzrost zakażeń. – Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku – mówił Mateusz Morawiecki.

Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zmieni się strategia walki z epidemią. Ma być więcej łóżek dla chorych na COVID-19, zwiększy się też rola lekarzy POZ-u. Będą mogli kierować pacjenta na izolację domową lub do izolatorium, a do skierowania na wymaz nie będą musiały być spełnione 4 kryteria chorobowe  gorączka, duszności, kaszel, utrata węchu lub smaku – przyp. red.). Ma być więcej karetek wymazowych. Niedzielski dodał, że w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim będą dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali będzie 13,5 tys. łóżek dla zakażonych pacjentów.

Które powiaty są w czerwonej strefie?

Do czerwonej strefy trafiło 38 powiatów, w tym 5 z województwa pomorskiego. Są to:

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz,
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski,
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski,
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański,
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki,
 • województwo opolskie: powiat oleski,
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki,
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki,
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot,
 • województwo śląskie: powiat kłobucki,
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce,
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki,
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński,
 • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.
Mapka powiatów w czerwonej strefie obowiązująca od 10 października

Mapka powiatów w czerwonej strefie obowiązująca od 10 października


Treść poniżej z 7 października 

Zaświadczenie warunkiem braku maseczki

Od najbliższej soboty, tj. 10 października w strefie żółtej maseczki będą obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Do tej pory ten obowiązek dotyczył tylko strefy czerwonej. A w całej Polsce maseczki są konieczne w miejscach zamkniętych jak np.: sklepy, kina, teatry, komunikacja miejska, urzędy i kościoły. – Nie zawsze obostrzenia są przestrzegane, nie zawsze normy współżycia społecznego, bo tak traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane. Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa – mówił na wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu podkreślił, że osoby, które nie będą miały osłoniętego nosa i ust, będą karane. Za złamanie zakazu będzie mandat w wysokości 500 zł, który ma być znacznie częściej wystawiany. Nie wystarczy wyjaśnienie, że jest się chorym, zapomniało się maski lub, że ona przeszkadza. Na żądanie policji lub straży gminnej trzeba będzie pokazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Imprezy i zgromadzenia po nowemu

Zmienią się zasady dotyczące liczby gości na uroczystościach rodzinnych, tj. weselach, komuniach i stypach. W zielonej strefie będzie mogło uczestniczyć do 100 osób, w żółtej do 75, a w czerwonej do 50 osób. To obostrzenie wejdzie w życie od 17 października. Chodzi o to, aby można było przeorganizować plany. Ponadto, w strefie czerwonej punkty gastronomiczne będą czynne tylko do godziny 22.00. Zabronione ma być prowadzenie dyskotek i klubów nocnych. Wejdzie też w życie zakaz dla części lokali, które w ramach działalności gospodarczej nie mają robienia imprez, ale udostępniały swoją przestrzeń np. do tańczenia.

Zmiany będą też dotyczyć zgromadzeń. Liczba uczestników zgromadzeń nie będzie mogła przekroczyć 150 osób. A odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Co jeszcze się zmieni?

Warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego będzie negatywny wynik testu uczestnika turnusu oraz jego opiekuna, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Jeśli chodzi o przyjęcia do hospicjów i na oddziały medycyny paliatywnej, to negatywny wynik testu nie będzie wymagany w sytuacji pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta. W takim przypadku test diagnostyczny finansowany ze środków publicznych wykonywany będzie niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału.

Co ważne, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie rozsyłało alerty informujące mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy (żółtej bądź czerwonej).

Niedzielski dodał, że gdyby decyzje w sprawie stref były podejmowane obecnie, to już ponad 100 powiatów trafiłoby do stref.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.