Młodzieżowy sejmik
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/MS-Pomorskie-79.jpg Młodzieżowy sejmik województwa pomorskiego wybrał swoje władze

Młodzieżowy sejmik województwa pomorskiego wybrał swoje władze

Fot. mat UMWP
20.11.2022
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
AUTOR
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
20.11.2022

Za nami inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego pierwszej kadencji. Młodzi radni obradowali się w weekend w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku. Przewodniczącym został Jakub Hamanowicz, wiceprzewodniczącymi: Olaf Czarniecki i Piotr Perzyński a sekretarzem została Aleksandra Sowa.

Sejmik młodych, tak jak Sejmik Województwa Pomorskiego liczy 33 radnych

Pierwsze posiedzenie

Pierwsza sesja nowo utworzonego Sejmiku Młodzieżowego Województwa Pomorskiego trwała dwa dni. Zaczęło się w sobotę od uroczystego ślubowania i odebrania nominacji. Był też czas na krótkie prezentacje młodych radnych. Najmłodsi z nich mają 15 lat, najstarsi 19. To uczniowie szkół ponadpodstawowych z naszego regionu.

– Od teraz będziecie podejmowali decyzje istotne dla całego województwa, będziecie mieli wpływ na jego rozwój, dlatego ważne jest, abyście brali pod uwagę interes całego regionu – mówił, otwierając posiedzenie młodych radnych przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. – Cieszę się, że będziemy współpracować, że będziecie nam doradzać – podkreślał przewodniczący.

 

– Mamy nadzieje, że to z was wyłonią się następcy, którzy będą w przyszłości działać w samorządzie regionalnym, tak ażeby Pomorze rozwijało się jeszcze bardziejj i lepiej –  mówił dyrektor Sejmiku Województwa Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Marszałek Mieczysław Struk gratulował młodym radnym odwagi.

– To ważne, że chcecie działać i kreować politykę regionalną. Nie zawsze będzie łatwo, bo pewnie będziecie musieli się konfrontować z odmiennymi opiniami. Ale Wasze zdanie jest bardzo ważne, będzie się wypowiadać w imieniu Waszego pokolenia – mówił marszałek. Na co młodzi powinni zwrócić uwagę? Na pewno ważną cechą radnego jest umiejętność słuchania innych- zaznaczył Mieczysław Struk.

O idei samorządności opowiadał młodym radnym wiceprzewodniczący Sejmiku Grzegorz Grzelak. A o swoich doświadczeniach w polityce mówił senator Ryszard Świlski.

Pierwsze decyzje

Na funkcję przewodniczącego sejmiku zgłoszono czterech kandydatów: Jakuba Hamanowicza, Łukasza Hinca, Kamilę Jamrowską oraz Michała Tyrawskiego. Nowy przewodniczący młodzieżowego sejmiku podziękował kontrkandydatom i zaznaczył, że liczy na bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi członkami sejmiku.

– Ta młodzież w przyszłości obejmie stery w samorządach województwa pomorskiego. Są otwarci, przebojowi, będą się rozwijali i zdobywali doświadczenie. Tak się składa, że wszędzie w Polsce „sejmik dorosłych” charakteryzuje się wysoką średnią wieku – zaznacza Łukasz Grzędzicki. U nas to 60 plus, teraz mamy radnych nastolatków, to prawie 50 lat różnicy. To na pewno ciekawe doświadczenie– podkreślił.

Młodzi radni będą się zajmować przede wszystkim opiniowaniem projektów uchwał oraz kierowaniem wniosków do Sejmiku i Zarządu Województwa w sprawach dotyczących młodzieży z naszego regionu. Kadencja młodzieżowego radnego potrwa rok.

Więcej informacji na temat Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego TUTAJ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.