Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Stypendia-marszlka-dla-sportowcow-2023-scaled.jpg Młodzi sportowcy dostali stypendia marszałka. To wsparcie dla najwybitniejszych zawodników

Młodzi sportowcy dostali stypendia marszałka. To wsparcie dla najwybitniejszych zawodników

Fot. Marcin Józefowicz
28.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
28.02.2023

W tym rok młodym sportowcom przyznano 50 stypendiów o łącznej wartości 400 tys. zł. Najwięcej z nich otrzymali żeglarze, szermierze, pływacy, wioślarze i kolarze. Aby je otrzymać, musieli m.in. osiągnąć wysokie wyniki na mistrzostwach świata, Europy lub Polski.

Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się 28 lutego 2023 r. w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Pomoc finansowa dla wybitnie uzdolnionych

O stypendium marszałka województwa pomorskiego mogą się ubiegać się sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Aby je otrzymać, musieli oni osiągnąć wysokie wyniki na mistrzostwach świata, Europy i Polski w danej kategorii wiekowej.

– Zarząd Województwa Pomorskiego od 2009 r. przyznaje stypendia sportowe wybitnie uzdolnionym sportowcom, w tym sportowcom z niepełnosprawnościami. Stypendium ma charakter pomocy indywidualnej i przyznawane jest na 10 miesięcy – mówi marszałek Mieczysław Struk.

W 2022 r. kapituła rozpatrzyła 213 wniosków. Ostatecznie przyznano 50 stypendiów – 20 w kategorii młodzieżowiec, 15 w kategorii junior oraz 15 w kategorii junior młodszy. Będą one wypłacane od 1 lutego do 30 listopada 2023 r. Warto zaznaczyć, że w kategorii młodzieżowiec wsparcie wynosi 1 100 zł miesięcznie, w kategorii juniorzy 700 zł, a w juniorach młodszych 500 zł. Ogółem wartość tegorocznych stypendiów sportowych wynosi 400 tys. zł.

– Najwięcej, bo aż 14 stypendiów otrzymali żeglarze, 8 szermierze, po 5 pływacy i wioślarze i 4 kolarze. Wśród stypendystów znaleźli się również zawodnicy i zawodniczki uprawiający lekkoatletykę, kickboxing, zapasy, sporty saneczkowe, judo, triathlon, tenis stołowy, pięciobój nowoczesny, bilard, piłkę siatkową, bilard, łyżwiarstwo szybkie – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się najwybitniejsi młodzi sportowcy z Pomorza, którzy trenują w klubach z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kartuz, Luzina, Słupska, Stężycy i Pelplina.

Lista sportowców, którzy otrzymali stypendium dostępna jest TUTAJ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.