Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się 28 lutego 2023 r. w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Pomoc finansowa dla wybitnie uzdolnionych

O stypendium marszałka województwa pomorskiego mogą się ubiegać się sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Aby je otrzymać, musieli oni osiągnąć wysokie wyniki na mistrzostwach świata, Europy i Polski w danej kategorii wiekowej.

– Zarząd Województwa Pomorskiego od 2009 r. przyznaje stypendia sportowe wybitnie uzdolnionym sportowcom, w tym sportowcom z niepełnosprawnościami. Stypendium ma charakter pomocy indywidualnej i przyznawane jest na 10 miesięcy – mówi marszałek Mieczysław Struk.

W 2022 r. kapituła rozpatrzyła 213 wniosków. Ostatecznie przyznano 50 stypendiów – 20 w kategorii młodzieżowiec, 15 w kategorii junior oraz 15 w kategorii junior młodszy. Będą one wypłacane od 1 lutego do 30 listopada 2023 r. Warto zaznaczyć, że w kategorii młodzieżowiec wsparcie wynosi 1 100 zł miesięcznie, w kategorii juniorzy 700 zł, a w juniorach młodszych 500 zł. Ogółem wartość tegorocznych stypendiów sportowych wynosi 400 tys. zł.

– Najwięcej, bo aż 14 stypendiów otrzymali żeglarze, 8 szermierze, po 5 pływacy i wioślarze i 4 kolarze. Wśród stypendystów znaleźli się również zawodnicy i zawodniczki uprawiający lekkoatletykę, kickboxing, zapasy, sporty saneczkowe, judo, triathlon, tenis stołowy, pięciobój nowoczesny, bilard, piłkę siatkową, bilard, łyżwiarstwo szybkie – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się najwybitniejsi młodzi sportowcy z Pomorza, którzy trenują w klubach z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kartuz, Luzina, Słupska, Stężycy i Pelplina.

Lista sportowców, którzy otrzymali stypendium dostępna jest TUTAJ.