Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/338843653_1379415009561016_7130492979282347975_n.jpg Młodzi Pomorzanie u progu zawodowej kariery. Na specjalnych warsztatach poznają zawody przyszłości

Młodzi Pomorzanie u progu zawodowej kariery. Na specjalnych warsztatach poznają zawody przyszłości

Fot. Jacek Sowa/UMWP
30.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.03.2023

Jaką drogę zawodowej kariery wybrać? Jakie są zawody przyszłości? Co muszę zrobić, aby odnieść sukces na rynku pracy? To tylko niektóre pytania, jakie stawiają absolwenci szkół średnich. Odpowiedzi na nie pomagają znaleźć doradcy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy podczas specjalnych lekcji i warsztatów.

Spotkania dla młodzieży z pomorskich szkół średnich to efekt współpracy WUP z Fundacją Inspirujące Przykłady.

Razem dla młodych

 Wybór drogi zawodowego rozwój to nie jest łatwa decyzja. Bardzo często młodzi ludzie wybierają dalszą karierę pod wpływem, czy to emocji, czy mody lub oczekiwań innych.

– To bardzo ważne, aby młodzi ludzie, którzy za chwilę staną przed wyborem drogi zawodowej mogli liczyć na mądre i profesjonalne wsparcie. Aby wiedzieli, jakie mają możliwości dalszego rozwoju. Dlatego jako samorząd województwa pomorskiego staramy się pomagać młodzieży w tych trudnych wyborach i wspierać cenne inicjatywy, które również temu służą – mówi Leszek Bonna wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dlatego właśnie Wojewódzki Urząd Pracy organizuje specjalne zajęcia z przedsiębiorczości, czyli spotkania z doradcami zawodowymi.

– W ten sposób młodzi ludzie stają się bardziej świadomi swoich mocnych stron i z pewnością wpłynie to na wybory późniejszej drogi zawodowej – podkreśla wicemarszałek.

Nie jest to jedyne działanie WUP, którego adresatem jest pomorska młodzież. Warto wspomnieć np. o projekcie Akademia Alkantara również realizowanym z Fundacją Inspirujące Przykłady. Jest on skierowany do maturzystów, którzy chcą w Trójmieście studiować na uczelniach technicznych lub ekonomicznych. Organizowane są również spotkania z pracodawcami, wśród których są zarówno lokalne przedsiębiorstwa, jak i wielkie międzynarodowe korporacje, które mają swoje przedstawicielstwa na Pomorzu.

Z myślą o przyszłości

Warsztaty organizowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku organizowane są we współpracy z Fundacją Inspirujące Przykłady.

– Z przyjemnością angażujemy się w inicjatywy, które wspierają pomorską młodzież w świadomym wyborze drogi zawodowej – mówi Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku.

Chodzi o to, aby absolwenci szkół średnich mieli świadomość, że rynek pracy stale się zmienia, że obecne zawody wcale nie muszą być przyszłością.

– Już dziś wiemy, że największe znaczenie będą miały umiejętności oraz gotowość do ich zdobywania. Dlatego podczas warsztatów podkreślamy, że talenty i mocne strony uczestników to fundament, na którym można budować satysfakcjonującą ścieżkę zawodową – dodaje.

Jak zatem wyglądają spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Pracy?

Spotkanie z doradcą

Podczas zajęć z doradcami zawodowymi licealiści dowiadują się np. jakich specjalistów będą potrzebować pracodawcy za rok, dwa i w dłuższej perspektywie czasowej. Pomocą może być tu choćby Pomorski Barometr Zawodów, czyli badanie rynku pracy, jakie przeprowadzają specjaliści z WUP. Uczniowie poznają również zasady autoprezentacji, otrzymują wskazówki dotyczące pisania CV oraz tego, jak dbać o własny wizerunek w mediach społecznościowych.

– Doradcy zachęcali także uczniów do spojrzenia na własne niepowodzenia jak na ważne lekcje z których można wyciągnąć wnioski.

W jednej z takich lekcji uczestniczyli 29 marca 2023 r. uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie.

– Gospodarka Pomorza zmienia się, a Wy stoicie przed możliwościami, o których ja mogłem pomarzyć – mówił podczas spotkania z uczniami wicemarszałek Leszek Bonna.

Młodzi mieszkańcy Powiśla byli szczególnie zainteresowany branżami cyfrowymi i związanymi z OZE oraz morską energetyką wiatrową.

Już teraz firmy z tej branży poszukują specjalistów. Co ważne, wybór zawodów jest bardzo duży. Nie są one związane tylko z budową konstrukcji wiatraków, ale także np. z ich serwisowaniem.

– Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, rozglądajcie się, szukajcie drogi dla siebie – radził wicemarszałek.

Warto dodać, że dla niektórych uczniów nie było to pierwsze spotkanie z zagadnieniami dotyczącym morskich farm wiatrowych. Uczestniczyli oni bowiem w niedawnych targach edukacyjnych Edu Offshore Wind, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród młodych ludzi.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.