Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/welding-g3a6ccb9d4_1920.jpg Rywalizacja młodych fachowców. Rozpoczęły się zawody EuroSkills Gdańsk 2023

Rywalizacja młodych fachowców. Rozpoczęły się zawody EuroSkills Gdańsk 2023

Fot. pixabay.com
05.09.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
05.09.2023

To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy. Rywalizują oni o bycie najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. A konkursowych konkurencji jest 45.

Turniej odbędzie się od 5 do 9 września 2023 r. na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk oraz Amber Expo.

Tu będą najlepsi

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. W konkursie stają setki młodych profesjonalistów z całej Europy. Rywalizują o tytuł najlepszego na całym kontynencie fachowca w wybranej dziedzinie.

– EuroSkills to wyjątkowe wydarzenie. Można powiedzieć, że to taka zawodowa olimpiada dla młodych fachowców. Serdecznie zapraszam do udziału w zawodach wszystkie pomorskie szkoły zawodowe i branżowe – zaprasza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

Ale EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko wydarzenie dla uczniów szkół zawodowych i branżowych. Widzowie również będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w specjalnej strefie „Try-a-Skill”.

– Kto wie, może to właśnie dzięki temu, uda się zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wyboru przyszłego zawodu – dodaje.

A jakie dyscypliny znajdziemy w olimpijskim programie?

Kilkadziesiąt konkurencji

Uczestnicy będą mogli zmierzyć się w 45 konkurencjach z wielu dziedzin. Będą to np. konkurencje z branży budowlanej, takie jak meblarstwo czy chłodnictwo i klimatyzacja. Młodzi profesjonaliści zmierzą się również w frezowaniu CNC, cukiernictwie, mechanice samochodowej oraz florystyce. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak szacują organizatorzy do Gdańska przyjedzie ponad 600 zawodników z 32 krajów Europy. Zmagania oceniać będzie 500 ekspertów. Można powiedzieć, że EuroSkills będzie jak olimpiada fachowców. Ceremonia otwarcia odbędzie się na stadionie, na którym będzie parada wszystkich narodowych drużyn.

Ceremonia otwarcia

Zanim jednak zawodowcy rozpoczną trzy dni rywalizacji, we wtorek, 5 września, o godz. 19.30 na Polsat Plus Arena Gdańsk odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia EuroSkills Gdańsk 2023. Otwarcie bram zaplanowano na godz. 17.30. W programie wydarzenia znalazł się występ Dj’a Gromee z energetyzującą muzyką, malowanie światłem w wykonaniu Tony Dream i pokaz malowania piaskiem od Tetiany Galitsyny. Na wydarzenie może wejść każdy, nie trzeba się wcześniej rejestrować, a udział jest bezpłatny.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.