Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 18-19 listopada 2023 r., młodzi radni II kadencji odebrali z rąk przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jana Kleinszmidta zaświadczenia o wyborze do składu Młodzieżowego Sejmik. Wybrali też swoje władze.
Sejmik młodych liczy 33 radnych.
Pierwsze decyzje za nimi
Po odebraniu zaświadczeń o wyborze do składu Młodzieżowego Sejmiku młodzi radni złożyli ślubowanie. Był też czas na krótkie autoprezentacje. Opowiadali o swojej dotychczasowej aktywności społecznej oraz planach na przyszłość. Najmłodsi radni mają 16 lat, a najstarsi 19. Są uczniami szkół ponadpodstawowych z naszego regionu.
– Młodzieżowy Sejmik to dobra szkoła dialogu, odpowiedzialności i demokracji – mówił, otwierając posiedzenie młodych radnych, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. – To bardzo ważne, że młode pokolenie angażuje się w życie publiczne. Wierzę, że w przyszłości będzie pracowali na rzecz naszego województwa – podkreślał przewodniczący.
Przewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku II kadencji została Nina Katka, wiceprzewodniczącymi: Olivier Kopciewicz i Oskar Lewczuk, a sekretarzem został Łukasz Radko. Podczas pierwszej sesji młodzieżowi radni zgłaszali i omawiali propozycje do planów swoich działań na bieżącą kadencję oraz dyskutowali nad sposobami aktywizacji młodzieżowych rad gmin i powiatów w całym regionie.
Ustalono też, że w ramach Młodzieżowego Sejmiku powołane zostaną 4 komisje tematyczne:
- Komisja do spraw edukacji, kultury i równości
- Komisja do spraw promocji i współpracy
- Komisja do spraw transportu publicznego, polityki przestrzennej i ochrony środowiska
- Komisja do spraw zdrowia i sportu
Na kolejnym posiedzeniu wybrane zostaną składy poszczególnych komisji.
Młodzieżowy Sejmik
Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego został utworzony w 2022 r. i zgodnie z obowiązującym prawem ma za zadanie:
- rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności oraz aktywności obywatelskiej wśród młodzieży;
- zwiększanie zaangażowania młodzieży w działania Samorządu Województwa, w tym kreowanie polityki regionalnej;
- podnoszenie umiejętności społecznych młodych ludzi, w szczególności dotyczących pracy w grupie, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia, negocjowania, a także zdolności do uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji;
- pogłębianie wiedzy dotyczącej zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz historii i kultury regionu;
- kształtowanie postaw patriotycznych, demokratycznych i prospołecznych wśród młodzieży oraz rozwijanie tożsamości regionalnej;
- upowszechnianie i rozwijanie pomorskiej idei regionalnej.
Kadencja młodzieżowego radnego potrwa rok.
Więcej informacji na stronie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego.