Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Mity, gusła, zabobony. Polski Teatr Tańca pokaże „Żniwa” w Filharmonii Kaszubskiej

Mity, gusła, zabobony. Polski Teatr Tańca pokaże „Żniwa” w Filharmonii Kaszubskiej

Spektakl Polskiego Teatru Tańca „Żniwa". Fot. materiały prasowe WCK

Polski Teatr Tańca z Poznania postawił w nowym sezonie na tradycję i obrzędowość, jakich mało na naszej krajowej scenie. Wpisujący się w ten nurt spektakl „Żniwa" zobaczyć będzie można 17 marca 2017 r. w Wejherowskim Centrum Kultury.

 

Kilka miesięcy temu posadę dyrektora w Polskim Teatrze Tańca objęła Iwona Pasińska. Opracowała całkowicie nowy program, który zwraca się w stronę tradycji. Takie są właśnie „Żniwa”, które wyreżyserował Igor Gorzkowski. Twórczynią choreografii jest Iwona Pasińska.  

„Żniwa” nawiązują do cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka, które określane jest przez poszczególne pory roku. Tradycja, obyczajowość i kulturowość łączą się z obrzędowością i rytualnością. Ludzkie namiętności i emocje ukazane są w zmysłowy, ekspresyjny sposób.

 To zderza się z ubogą warstwą wizualną spektaklu. Jej ascetyczny charakter nie ujmuje jednak nic spektaklowi, a sprawia, że widz jeszcze bardziej skupia się na aktorze i na próbie uchwycenia mechanizmu zachowań społecznych poprzez taniec.

Podstawą literacką „Żniw” jest dramat Wyspiańskiego „Powrót Odysa” wraz z eposem Homera odnośnie tego motywu. Ponadto zostały wykorzystane teksty z „Roku Polskiego” Zofii Kossak.  

W teatrze, gdzie nie ma słów, ważną rolę odgrywa muzyka. Nadaje spektaklowi rytm i charakter, tworzy nastrój i atmosferę, przenika widza sprawiając, że może on bardziej wczuć się w sytuację sceniczną. W przedstawieniu Polskiego Teatru Tańca współczesny ton muzyki Eugeniusza Rudnika uzupełniają tradycyjne pieśni w wykonaniu Adama Struga.

 

Spektakl Polskiego Teatru Tańca „Żniwa”

strona Wejherowskiego Centrum Kultury

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.