Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/shaking-hands-gbc258d903_1920.jpg Mimo wojny myślą o rozwoju. To porozumienie pozwoli na realizację gospodarczych projektów

Mimo wojny myślą o rozwoju. To porozumienie pozwoli na realizację gospodarczych projektów

Fot. pixabay.com
07.02.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.02.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem z rejonu Odessy. Planowana jest szeroka współpraca obejmująca przemysł, rolnictwo czy turystykę. A wszystko to dla rozwoju obu regionów i powojennej odbudowy obwodu odeskiego.

Porozumienie zostało zawarte 16 stycznia. Z uwagi na panującą sytuację wojenną na Ukrainie oraz ograniczenia w podróżowaniu procedura odbyła się korespondencyjne. W zeszłym tygodniu dokumenty zostały odesłane przez stronę ukraińską.

Co to za dokument?

Podpisane porozumienie zakłada zwiększenie skuteczności wymiany handlowej oraz poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Partnerzy zobowiązali się do ułatwienia zawierania i realizacji bezpośrednich umów pomiędzy firmami z Pomorza i obwodu odeskiego. Wiele korzyści może przynieść także organizacja wspólnych wydarzeń gospodarczych, takich jak targi, konferencje czy misje handlowe. Tematyka zawartego porozumienia jest szeroka. To zarówno przemysł i rolnictwo, ale również nauka, ochrona środowiska czy branża turystyczna.

Dwa regiony

Choć dzieli je ponad 1000 km to województwo pomorskie i obwód odeski wiele łączy.

– Rejon Odessy i województwo pomorskie mają wiele podobieństw wynikających z położenia geograficznego. Z tego względu wymiana doświadczeń i wspólne projekty mogą stać się kluczem do aktywnego rozwoju naszych regionów. Poza tym przyjęliśmy kurs na integrację europejską – mówi Tatiana Berlym, zastępca dyrektora Agencji Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego.

Oba regiony mają porównywalną liczbę ludności, a ważną dziedziną lokalnej gospodarki jest branża morska oraz turystyka.

– Relacje z Ukrainą w ostatnim czasie kojarzą się głównie z udzielanym przez nas wsparciem. Nie zapominamy jednak, że jest to od lat także nasz partner gospodarczy. Już dziś chcemy tworzyć coraz lepsze warunki dla wymiany gospodarczej, szczególnie, że dla naszego sąsiada przyjdzie czas odbudowy – podkreśla Łukasz Żelewski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Temu właśnie służy podpisane porozumienie.

ARP i ARROO

Agencji Rozwoju Pomorza nie trzeba przedstawiać, jest w regionie doskonale znana. I to nie tylko z dystrybucji funduszy unijnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Instytucja już od 30 lat wspiera liczne przedsięwzięcia gospodarcze na Pomorzu, wspiera inwestorów w regionie, a także pomaga pomorskim firmom w eksportowaniu swoich produktów czy usług. Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego jest dużo młodsza. Powstała w 2020 r. jako organizacja non-profit na bazie partnerstwa sektora państwowego, prywatnego i publicznego. W ramach prowadzonych działań ARROO zajmuje się m.in. opracowywaniem strategii dla rozwoju lokalnych samorządów, inicjowaniem projektów zgodnych z potrzebami regionu i interesem inwestorów oraz poszukiwaniem międzynarodowych funduszy wspierających rozwój obwodu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.