Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fc12a0cd-da37-40d9-b86f-71312609c8d9.jpg Miliony na inwestycje w Stegnie i w Sierakowicach. Zobacz, na co zostaną przeznaczone pieniądze

Miliony na inwestycje w Stegnie i w Sierakowicach. Zobacz, na co zostaną przeznaczone pieniądze

Podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji w Stegnie i w Sierakowicach

Ekologiczne ogrzewanie, nowe przystanki i drogi rowerowe. To tylko niektóre z inwestycji jakie, dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego zrealizują pomorskie gminy.

 

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali 20 września 2017 r. z wójtem gminy Stegna umowę na dofinansowanie projektu termomodernizacji budynków publicznych. Umowa podpisana z wójtem gmin Sierakowice dotyczy budowy komunikacyjnego węzła integracyjnego.

 

Niższe rachunki w Stegnie

Umowa z gminą Stegna dotyczy dofinansowania termomodernizacji trzech budynków służby zdrowia. Prace zostaną przeprowadzone w Stegnie, Drewnicy i Rybinie.  – Ta dotacja to dla nas bardzo duża pomoc. Sami nie dalibyśmy rady sfinansować tej ważnej społecznie inwestycji – tak Ewa Dąbska, wójt gminy Stegna podziękowała marszałkowi Strukowi. W ramach projektu w budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna. Nowe drzwi i okna wyeliminują straty ciepła. Całkowicie zmodernizowany zostanie sposób ogrzewania. Zostaną zamontowane źródła ciepła z OZE. Wymieniona zostanie również instalacja ogrzewania i ciepłej wody. Dzięki tym inwestycjom już od listopada 2019 r. pacjenci i pracownicy GOPS i NZOZ w Stegnie, Drewnicy i Rybinie uzyskają dużo lepsze warunki leczenia i pracy. Obniży się również emisja gazów cieplarnianych o prawie 170 ton równoważnika dwutlenku węgla w skali roku.  

 

Sierakowickie centrum komunikacyjne

 – Podpisujemy kolejną umowę na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego. Jestem przekonany, że dzięki takim działaniom uda nam się zwiększyć liczbę pasażerów komunikacji publicznej. Rozwijając infrastrukturę dajemy mieszkańcom Pomorza coraz większa swobodę przemieszczania się – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Planowany węzeł integracyjny w Sierakowicach ma obsługiwać rocznie ponad 11 tysięcy pasażerów. Autobusy komunikacji lokalnej obecnie zatrzymujące się w centrum Sierakowic, zmienią trasę i będą zatrzymywać się na nowych przystankach. Przy dworcu powstanie parking systemu „P+R”.  Aby ułatwić dojazd do węzła powstanie również około 11 kilometrów dróg rowerowych. Planowana jest stacja roweru metropolitalnego. Cały teren zostanie ozdobiony elementami małej infrastruktury oraz zielenią. Bezpieczeństwo zapewni system monitoringu, który będzie zintegrowany z systemem gminnym. Najbardziej spektakularną częścią inwestycji będzie całkowita przebudowa i remont niewykorzystywanego obecnie budynku dworca kolejowego. Powstanie tam poczekalnia dla podróżnych. Z wybudowanych przystanków pierwsi pasażerowie skorzystają pod koniec 2019 r.

 

Pieniądze, czyli ile inwestycje będą kosztować?

Wartość inwestycji w gminie Stegna to ponad 1,7 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi 916 tysięcy zł. Z kolei budowa węzła w Sierakowicach kosztować będzie niecałe 9 milionów. Dofinansowanie, również z RPO, wyniesie prawie 5 milionów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.