Szlak Kopernikowski liczy blisko 300 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego.

Którędy wiedzie?

Na szlaku można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach wiedzie przez miasta: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko oraz Elbląg. W województwie pomorskim przez: Malbork, Sztum, Kwidzyn, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń czy Brodnicę.

Dlaczego powstał?

Pomysł na utworzenie szlaku narodził się w 2007 roku, a w 2012 powstała infrastruktura – tablice informacyjne i mapy oraz oznakowanie znajdujących się na szlaku atrakcji. W tym roku marszałkowie trzech województw uznali, że warto nadać szlakowi rangę ponadregionalną. Podpisy pod umową dotyczącą wspólnego oznakowania szlaku złożyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Piotr Całbecki (marszałek województwa kujawsko-pomorskiego) oraz Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego).

– Szlak Kopernikowski jest jednym z flagowych szlaków kulturowych i turystycznych w regionie, a jego rozwój w postaci współpracy z województwem kujawsko-pomorskim oraz pomorskim zapewni kompletność narracji biograficznej Mikołaja Kopernika – i co wymaga podkreślenia – odsłoni nowe horyzonty poznawcze przemierzającym go turystom – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Szlak nie tylko powinien mieć adekwatną do swej tematyki nazwę, ale także jego przebieg i dobór istotnych dla niego obiektów powinien się opierać na wiarygodnych źródłach wskazujących związek Kopernika z konkretnym miejscem. Możemy czuć się zaszczyceni, że właśnie w miejscowościach dzisiejszych województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Mikołaj Kopernik zostawił ślady swojej bytności i pracy – wyjaśnił Gustaw Marek Brzezin.

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego dodał z kolei, że: „W tych trudnych czasach, w których szukamy autorytetów, siły czy tożsamości, Mikołaj Kopernik jest dla nas wzorem”.

– Cieszę się, że szlak zatacza pętlę między Toruniem a Fromborkiem. Dokonujemy pętli historycznej i tożsamościowej. Dziękuję, że Warmia i Mazury dzielą się z nami tym symbolem. To sprawia, że będziemy lepiej rozumieć naszą wspólną rolę, jaką mamy do odegrania wobec historii – zauważył Piotr Całbecki.

– Bardzo cieszymy się z tego wspólnego projektu – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by Gdańsk, Kwidzyn, Sztum czy Malbork zaistniały znacząco na szlaku, bo mają ku temu przesłanki. – Mikołaj Kopernik to nasza tożsamość i wielkie dziedzictwo, a nie tylko produkt turystyczny. Polakom i mieszkańcom Europy warto przypomnieć, gdzie żył, działał, tworzył czy odkrywał. Naród, który nie dba o swoje dziedzictwo, nie może się rozwijać – podkreślił Mieczysław Struk.

Przypomnijmy, że rok 2023 (w którym przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci uczonego) został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika pod hasłem Kopernika cztery dziewięciolecia (łac. Coppernici novennia quattuor).
Podczas spotkania we Fromborku marszałkowie złożyli też kwiaty na grobie astronoma w archikatedrze.