Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/2021-06-16-wreczenie-medalu-19.jpg Mieszkaniec Słupska odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uratował żydowską rodzinę

Mieszkaniec Słupska odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uratował żydowską rodzinę

Fot. Slupski Ośrodek Kultury
17.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.06.2021

Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat. A Jan Ponulak uratował 5 żyć. Izraelski instytut Yad Vashem pośmiertnie odznaczył mieszkańca Słupska, za to że z narażeniem życia w czasie II wojenny światowej ratował przed zagładą Żydów. Przyznany pośmiertnie medal odebrała rodzina.

Do tej pory odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata uhonorowanych zostało ponad 27 tys. osób z całego świata. Najwięcej z nich to Polacy. W uroczystości w Słupsku wziął udział Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Pośmiertne odznaczenie

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest osobom, które z narażeniem życia ratowały w czasie II wojny światowej Żydów. Przyznawany jest on osobom żyjącym. Bardzo rzadko zdarza się jednak, że odznaczenie dostają osoby już nieżyjące. Taka sytuacja miała miejsce w Słupsku. W imieniu nieżyjącego już Jana Ponulaka odznaczenie odebrał syn. Medal przekazał chargé d’affaires ambasady Izraela w Polsce. Obecny na uroczystości przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt odznaczył Jana Ponulaka medalem „ De nihilo nihili fit”. To wyróżnienie, przyznawane jest z kolei przez marszałka województwa pomorskiego za wybitne osiągnięcia.  Co takiego zrobił Jan Ponulak?

Historia Jana Ponulaka

W czasie II wojny światowej na terenach Generalnego Gubernatorstwa, za udzielanie pomocy Żydom groziła kara śmierci. Mimo to wielu Polaków Żydom pomagało. Jednym z nich był Jan Ponulak, mieszkający wtedy w Gródku Jagiellońskim. Uratował on przed wywiezieniem do obozu śmierci 5- osobową rodzinę Reizel.

– Ludzie tacy jak pan Jan Ponulak, który ryzykował życiem i pomagał Żydom, powinni pozostać w pamięci nas wszystkich. To właśnie ich czyny przywróciły nam wiarę w ludzkość – mówił Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d’affaires Izraela w Polsce.

Wszyscy uratowani przeżyli wojnę, ale Janowi nie udało się ich odnaleźć. Nawet Polski Czerwony Krzyż nie miał o nich żadnych informacji. Po wojnie Jan Ponulak zamieszkał w Słupsku, gdzie zmarł w 2003 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.