Mieszkańcy zadecydowali. Nowe nazwy dla przystanków PKM Południe zatwierdzone Prawie 14 tys. głosów oddali mieszkańcy Gdańska w ankiecie dotyczącej nazw przystanków na linii PKM Południe. Do wyboru były trzy propozycje. Która wygrała i jak będą się nazywać przystanki?
Decyzję o zatwierdzeniu nazw wybranych przez głosujących podjął zarząd samorządowej spółki Pomorska Kolej Metropolitalna 26 marca 2025 r.
Tysiące głosów
Dotychczas, we wszystkich publicznych dokumentach dotyczących planów budowy linii PKM Południe posługiwaliśmy się nazwami tymczasowymi. Propozycje, które zostały poddane pod głosowanie były efektem dyskusji z radami dzielnic oraz ekspertami od transportu czy historii kolei. PKM przygotowała trzy zestawy nazw. Odnosiły się one od sąsiednich ulic (system jak w metrze) oraz od położenia geograficznego przystanku. Głosować można było przez 10 dni. W ankiecie udział wzięło prawie 14 tys. osób.
– Cieszymy się z tak licznego udziału mieszkańców w głosowaniu na nazwy przystanków. Tak jak obiecywaliśmy, oficjalnie zatwierdziliśmy wybraną przez mieszkańców opcję, a nowe nazwy pojawią się w przygotowywanym już od grudnia 2024 r. projekcie budowlanym – mówi Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
PKM Południe to inwestycja, która ułatwi codzienne podróże i wzmocni transport publiczny w stolicy województwa oraz całym obszarze metropolitalnym.
– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w ankiecie. To Wy będziecie przyszłymi pasażerami pociągów na tej trasie i użytkownikami poszczególnych przystanków, dlatego ważne jest, żebyście się z nimi jak najmocniej utożsamiali – dziękuje głosującym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Mieszkańcy wybrali nazwy, które są spójne z nazewnictwem przystanków na linii SKM, bo będą one w przyszłości tworzyły razem jedną dużą trasę od Kowal, przez Gdańsk, Sopot, Gdynię aż do Wejherowa.
Oto zwycięskie nazwy
Wszystkie nowe nazwy przystanków PKM Południe pochodzą od nazw sąsiednich dzielnic, więc są w pełni zgodne z wytycznymi PKP PLK dotyczącymi nazewnictwa stacji kolejowych w Polsce. Najwięcej głosów, bo 5557 oddanych zostało na opcję 3. Oznacza to, że przystanki będą nazywać się:
1. Gdańsk Oruńskie Przedmieście,
2. Gdańsk Chełm,
3. Gdańsk Orunia Górna,
4. Gdańska Maćkowy,
5. Gdańsk Łostowice,
6. Gdańsk Kowale.
Kolejne miejsce zajęła opcja 2 – 4601 głosów, natomiast na opcję 1 oddano 3626 głosów.