Historia
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/westerplatte-fot-Jerzy-pinkasGdanskPl.jpg Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Miejskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Program uroczystości

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Jerzy Pinkas/Gdańsk.pl

We wtorek, 1 września 2020 r., o godz. 4.45 w Gdańsku zabrzmi dzwon kościoła świętej Katarzyny o wymownej nazwie Pokój i Pojednanie. Następnie, w rocznicę wybuch II wojny światowej, przez cały dzień w różnych miejscach Gdańska odbędą się wydarzenia upamiętniające obrońców ojczyzny sprzed 81 lat.

II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 rano.

 

Gdańsk z zakazem organizacji głównych obchodów

Po tym, jak gdański magistrat rozpoczął coroczne przygotowywania do głównych uroczystości związanych z rocznicą  wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte, Ministerstwo Obrony Narodowej przyspieszyło swoje działania w przekazaniem miejsca obchodów, czyli działki nr 68 na Westerplatte, Muzeum Drugiej Wojny Światowej (postawionemu w Gdańsku przez rząd Polski w 2017 r.)

Na początku sierpnia, mimo wielu pism wysłanych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, wojewoda pomorski wydał decyzję, że miejsce corocznych obchodów zostaje przekazane pod zarządzanie władzom MIIWŚ (ma tam być filia muzeum). Oznacza to, że gdański samorząd od tej chwili nie może organizować żadnych wydarzeń pod słynnym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Organizację uroczystości o godz. 4.45 w dniu 1 września 2020 r. przejęło Wojsko Polskie.

 

Nowy plan władz Gdańska  — dwudniowa uroczystość

Miejskie uroczystości rozpoczną się w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte, 31 sierpnia 2020 r. Na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego o godz. 18.00 zostaną złożone kwiaty ku uczczeniu pamięci pochowanych tam żołnierzy, którzy bronili Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 r.

Następnego dnia, 1 września 2020 r., o godz. 4.45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie (łac. Pax et Reconcilatio). Tego samego dnia, o godz. 9.00, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego – budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4. Następnie, o godz. 10.00, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24.

W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców.

Po południu, na cmentarzu na gdańskiej Zaspie (godz. 16.00) zostaną złożone wieńce, a w trakcie uroczystości będzie również czas na modlitwę i przemówienia. Na zakończenie uroczystości Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Część wydarzeń, np. odbywającą się na pl. Obrońców Poczty Polskiej o godz. 12.00 mszę świętą w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową, a także zaplanowanymi po niej wystąpieniami oficjalnymi wraz z oddaniem hołdu poległym oraz złożeniem wieńców, będzie można obejrzeć online na portalu Gdansk.pl.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.