Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/351884413_2429537047227068_6016936007404925874_n.jpg Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych Salezjanów św. Jana Bosko. Fot. źródło: Facebook
16.10.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
16.10.2023

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza tym razem do Rumi. W piątek, 20 października 2023 r. w miejscowym sanktuarium będzie można wysłuchać utworów m.in. Haydna i Mozarta. Wstęp jest wolny.

Głównym organizatorem wydarzenia, które trwa od 19 do 21 października, jest Stowarzyszenie Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.

Wystąpią:

  • Orkiestra PFB
  • Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
  • Klaus Kuchling – organy
  • Aleksandra Zamojska – sopran

W programie:

  • Joseph Haydn – Symfonia f-moll nr 49 La passione [24′]
  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria „Ah se in ciel, benigne stelle” KV 538 [7′]
  • Aria „Voi avete un cor fedele” KV 217 [7′]
  • Peter Planyavsky – Koncert na organy i orkiestrę (polska premiera w obecności kompozytora) [25′]

Mirosław Jacek Błaszczyk

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1993 r. pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W latach 1984-1986 dyrygował zespołem katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996), od 1998 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, a od 1999 r. dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Koncertuje na wszystkich estradach w kraju i za granicą. Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Otrzymał nagrodę prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 r. prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Klaus Kuchling

Jest pochodzącym z Austrii organistą i dyrygentem. Ukończył studia z zakresu organów i muzyki kościelnej w Wiedniu. Od 1991 r. jest nauczycielem gry na organach w Konserwatorium w Klagenfurcie, a od 1992 r. jest organistą w tamtejszej katedrze. W latach 1998-2012 wykładał na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Klaus Kuchling Występuje jako solista w całej Europie, a szeroki repertuar artysty obejmuje spektrum od muzyki barokowej po współczesną. Między 2017 a 2019 r. zagrał wszystkie utwory organowe J.S. Bacha w serii 22 koncertów na różnych organach w Karyntii. W kręgu zainteresowań artysty znajduje się też muzyka romantyczna oraz współczesna francuska muzyka organowa. Ponadto, regularnie występuje z wieloma innymi artystami, takimi jak: B. Fink, C. Horak, F. Kircher, F. Berner czy S. Arnold. Oprócz muzyki kameralnej prowadzi interdyscyplinarne projekty artystyczne np. łączące muzykę organową z tańcem. Jako dyrygent prowadził szeroką gamę koncertów z udziałem chórów i orkiestr symfonicznych.

Aleksandra Zamojska

Sopranistka, absolwentka PSM w Kielcach w klasie skrzypiec i śpiewu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w salzburskim Mozarteum. Jeszcze jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pracowała w Warszawskiej Operze Kameralnej, wykonując głównie muzykę̨ polskiego baroku i dzieła Monteverdiego. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1996-1998, jak również ministerstwa Austrii 1999-2001. W paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier śpiewała w operach: „Borys Godunow“ Musorgskiego, „Miłość do trzech pomarańczy“ Prokofiewa, „Eliksir miłości“ Donizettiego, „Orfeusz i Euridice“, „Don Giovannim“ . W 2006 r. podczas Festiwalu Salzburskiego wystąpiła w „Bastien i Bastienne“ oraz „Dyrektorze teatru“. Z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną wykonała pieśni Karola Szymanowskiego, a z Bamberger Symfonikami „Chantefleurs et Chantefables“ Witolda Lutosławskiego. Interpretowała partie napisane specjalnie dla niej: w 2007 r. w Madrycie w spektaklu „Zangezi“ Hectora Parra, a w 2008 r. w Paryżu oratorium „Et iterum venturus est“ Petera Bannister. W 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zaśpiewała nowo odnalezioną arię sygnowaną nazwiskiem Mozarta – „Jesu dulcis memoria”. Wraz z Wiener Akademie i Martinem Haselböck brała udział w spektaklu „The Infernal Comedy“ z aktorem Johnem Malkovich. Na festiwalu w Herrenhausen wystąpiła w performance-monodramie „Semele“ Händla przedstawionym jako pokaz mody Vievienne Westwood. Spektakl prezentowany i nagrodzony na Sydney Festival i w Korei. Wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu, Lucii Popp w Bratysławie, Dusznikach-Zdroju, Schwetzingen. W 2011 r. Zamojska została uhonorowana Złotą Sową nagrodą Jupitera – kapituły polskich intelektualistów w Austrii za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.