– Po długich miesiącach spędzonych w domu, wracamy do miejskich parków, na place i podwórka. Czas odwrócić ustanowione przez pandemię proporcje między życiem online i offline, a początek wakacji jest na to idealnym momentem – mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

Dlaczego plac Wałowy?

Plac Wałowy, mimo położenia w sercu Gdańska, jest nieco zapomnianym fragmentem centrum. Europejski projekt Urb Cultural Planning, współrealizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, stara się wydobyć potencjał z tego zielonego fragmentu miasta.
W 2019 r. IKM rozpoczął badania DNA dzielnicy, mapując zasoby i potrzeby oraz miejsca o szczególnym znaczeniu. Plac Wałowy okazał się jednym z takich punktów – stanowi symboliczne serce dzielnicy, które czeka na rewitalizację. Zanim zmieni się jego wygląd, chcemy pokazać jego możliwości i wspólnie pomyśleć o tym, jak w przyszłości będzie można z niego korzystać.
Urb Cultural Planning to międzynarodowy projekt poświęcony planowaniu kulturowemu w miastach. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich. W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, samorząd województwa pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Podmioty te wspólnie wypracują metody partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych.

Miasto, wracam

Wydarzenia w przestrzeni miejskiej dla mieszkańców i mieszkanek: spacery, akcje miejskie, festiwale i działania artystyczne to niektóre z priorytetowych projektów Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z poluzowaniem obostrzeń sanitarnych instytucja wraca do organizowania wydarzeń w gdańskich dzielnicach.
W programie akcji m.in.: muzyka na żywo, śniadanie w plenerze, warsztaty oparte o ideę permakultury (troszczenia się o Ziemię, ludzi i dzielenia się nadmiarem), odkrywanie kolejnych prac artystycznych z cyklu Sekrety, gra miejska, spacery tematyczne po okolicy, niespodziewane akcje i wydarzenia.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Więcej informacji o projekcie  na stronie Urb Cultural Planning.