Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Mgła na gdańskim lotnisku nie jest już problemem. Tylko sześć odwołanych lotów w 2017 roku

Mgła na gdańskim lotnisku nie jest już problemem. Tylko sześć odwołanych lotów w 2017 roku

Mgła na gdańskim lotnisku.

Z powodu złych warunków atmosferycznych w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w ubiegłym roku odwołano zaledwie 0,01 proc. startów i lądowań. Wszystko dzięki systemowi ILS.

 

W porcie lotniczym zainstalowany jest system ILS II kategorii II. Działa od listopada 2015 roku. 

 

Sześć odwołanych lotów

W 2017 roku na gdańskim lotnisku odbyły się 43 463 operacje lotnicze. – Jeszcze przed uruchomieniem ILS CAT II twierdziliśmy, że liczba odwołanych lotów z powodu niskiej widzialności wynosi około 1 proc., a po zainstalowaniu nowej kategorii będzie to już kwestia promila – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.  I rzeczywiście, prognozy potwierdziły się w statystyce. W minionym roku z powodu mgły odwołanych zostało jedynie sześć lotów. To 0,01 proc. wszystkich startów i lądowań. Jeszcze w roku 2013 kiedy systemu ILS nie było, trzeba było anulować nawet kilkadziesiąt połączeń rocznie. Samoloty były przekierowywane na lotniska w Bydgoszczy czy Warszawie, a  pasażerów przewożono autokarami. Powodowało to zarówno opóźnienia, jak i dodatkowe koszty i zdenerwowanie podróżnych.

 

Będzie nowy system

To nie koniec zmian. W 2018 roku na lotnisku będą prowadzone prace nad unowocześnieniem systemu ILS. Nowa kategoria CAT IIIB umożliwi przeprowadzanie operacji lotniczych w warunkach widoczności ograniczonej nawet do 75 m. – System tej kategorii sprawi, że starty i lądowania będą możliwe przy jeszcze mniejszej widoczności i większym bezpieczeństwie – dodaje prezes Kloskowski. Gdańskie lotnisko będzie jedynym w Polsce, na którym działać będzie ILS najwyższej kategorii. 

 

Czym jest ILS?

System ILS jest to radiowy system nawigacyjny, który wspomaga lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widoczności. Zainstalowany jest na wszystkich lotniskach w Polsce. ILS dzieli się na trzy kategorie. CAT I wymaga widzialności nie mniejszej niż 800 metrów. Działający obecnie na gdańskim lotnisku system ILS CAT II pozwala na lądowania przy widoczności drogi lądowania ograniczonej do 300 metrów.

O tym, co jeszcze działo sie w Porcie Lotniczym im.Lecha Wałęsy w Gdansku w 2017 roku oraz o planach na 2018 roku, zobacz:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.