Jakich kandydatów poszukują pracodawcy? Jakie mają oczekiwania i wymagania? Czego oczekują pracownicy? Tego dowiesz się podczas bezpośrednich rozmów z przyszłym szefem lub z potencjalnym pracownikiem. Z myślą o młodych Pomorzanach stworzono m.in. strefę rozwoju i doradztwa oraz strefę gamifikacji.

 Przy tak niskiej stopie bezrobocia, jaką mamy obecnie, nie możemy pozwolić sobie na marnowanie czy niedopasowanie potencjału kadrowego do oferowanych miejsc pracy. Stąd na naszych targach tak dużo rzeczy poświęconych podnoszeniu kwalifikacji, szkoleniom czy poradnictwu zawodowemu. To droga, która nie tylko pomoże zapełnić wolne miejsca pracy, ale także zachęcić firmy do polepszenia warunków zatrudnienia – wyjaśnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Nowości na targach

Oprócz głównej części – ofert pracy – odwiedzający mogą skorzystać z kilku dodatkowych elementów związanych z planowaniem i rozwojem swojej drogi zawodowej. Przygotowano informacje o podnoszeniu kwalifikacji, szkoleniach i poradnictwie zawodowym.

– Musimy dążyć wszelkimi metodami do zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców Pomorza, zapewnić wykwalifikowanych pracowników pracodawcom w regionie, a także ułatwić wejście i utrzymanie się na rynku pracy młodemu pokoleniu Pomorzan, czemu służą m.in. takie inicjatywy podejmowane w regionie, jak Metropolitalne Targi Pracy Pomorza – podsumowuje Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

Kto poszukuje pracowników?

Wśród pracodawców znalazły się zarówno znane i cenione marki, jak i lokalni przedsiębiorcy. Nowych pracowników poszukują m.in. Lotos, State Street, Metsa Group, Arla, WNS Pomorze i Lechia Gdańsk. Na odwiedzających czekają liczne wydarzenia towarzyszące. W specjalnych alejach czekają różne oferty, by każdy znalazł odpowiedzi na trudne pytania i pomoc w ważnych kwestiach.

 

Jak przygotować profesjonalne CV?

W Alei Rekrutacji pod okiem ekspertów można wykonać profesjonalne zdjęcie do CV oraz fotografię biznesową. Zainteresowani profesjonalnym przygotowaniem się do rozmowy rekrutacyjnej mogą skonsultować z doradcami dokumenty aplikacyjne, dowiedzieć się, jak profesjonalnie przygotować CV, przejść symulację rozmowy kwalifikacyjnej, również w językach obcych, a także dowiedzieć się, jak zadbać o swój wizerunek w sieci.

 

Jak skorzystać z funduszy europejskich?

Warto odwiedzić stoisko merytoryczne Power 2 Work. To tutaj będzie można dowiedzieć się o możliwościach skorzystania z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Pieniądze z tego programu przeznaczone są na wsparcie osób do 30. roku życia m.in.: w zakresie rozwoju zawodowego i osobistego, edukacji, zwiększenia mobilności przestrzennej i zawodowej. Na młodych Pomorzan czekają doradcy, z którymi będzie można porozmawiać o swoich planach edukacyjnych i zawodowych, a także na co należy zwracać uwagę planując wyjazd do pracy za granicą i w jaki sposób szukać zagranicznych ofert pracy, staży i praktyk zawodowych

 

Warsztaty nie tylko dla młodzieży

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w warsztatach „Świat zawodów nie jest mi obcy”. Poznają wymagania, jakie stawia przed nimi rynek pracy, zapoznają się m.in. ze sposobami na rozwijanie swoich talentów w sieci i nauczą się, jak szukać swojej pierwszej pracy. Będzie też lekcja z profesorem Snapem. Doradcy pomogą uczniom i studentom odkryć ich zawodowe predyspozycje oraz określić dalszą ścieżkę edukacji i kariery. Powiedzą, jakie kierunki kształcenia cieszą się największą popularnością i w jakich branżach najłatwiej o atrakcyjną pracę. Pasjonaci najnowszych technologii i rozwiązań w dziedzinie marketingu i biznesu spotkają się z Natalią Hatalską, znaną blogerką, specjalistką w dziedzinie alternatywnych form komunikacji marketingowej i Przemysławem Staroniem, nauczycielem i pracownikiem Zakładu Psychologii Wspomagania Rozwoju Uniwersytetu SWPS.

 

Strefa Gamifikacji

Na spragnionych rozrywki czeka Strefa Gamifikacji pełna gier, związanych z nowoczesną technologią, które nie tylko bawią. Również uczą i przygotowują np. do uczestnictwa w grywalizacji – jednej z nowoczesnych technik rekrutowania pracowników.

 

Jak założyć własny biznes?

W Strefie Przedsiębiorczości osoby planujące założenie własnego biznesu dowiedzą się, skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności, jak rozwinąć swój pomysł w dobrze prosperujący biznes i jak skutecznie zarządzać swoim produktem lub usługą.

 

Praca dla obcokrajowców

Obcokrajowcy szukający pracy w Trójmieście i pracodawcy, którzy chcieliby podjąć współpracę z cudzoziemcem dowiedzą się wszystkiego o legalnym zatrudnianiu obywateli innych państw. Praktycznych wskazówek udzielać będą doświadczeni eksperci najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego czy Straży Granicznej.

 

  • Metropolitalne Targi Pracy Pomorza
  • 2 marca 2017 r., czwartek, godz. 10–16
  • Centrum Kongresowo-Wystawiennicze Amber Expo
  • ul. Żaglowa 11 w Gdańsku
  • wstęp – bezpłatny
  • więcej informacji: Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku