Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/IMG_20220608_130154-scaled.jpg Meklemburgia na Pomorzu. Wizyta partnerów zza Odry

Meklemburgia na Pomorzu. Wizyta partnerów zza Odry

Fot. Marcin Szumny
09.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
09.06.2022

Były rozmowy m.in. o gospodarce i przemyśle stoczniowym, wizyty w pomorskich firmach i na uczelniach wyższych. Nie zabrakło także rozmów o ekologii i o polityce migracyjnej. Delegacja spotkała się także z przedstawicielami samorządu województwa.

Pomorze i Meklemburgia Pomorze Przednie współpracują już ponad 20 lat. Niemieckiej delegacji przewodniczył Heiko Mirass, parlamentarny sekretarz stanu dla Pomorza Przedniego i Wschodniej Meklemburgii. Pobyt niemieckich partnerów na Pomorzu trwał trzy dni.

Posiedzenie Komisji

Jednym z punktów wizyty na Pomorzu było posiedzenie Wspólnej Komisji ds. Współpracy pomiędzy Województwem Pomorskim, a Meklemburgią Pomorzem Przednim. Komisja czuwa nad kierunkami współpracy i realizacją wspólnych projektów. Komisja spotyka się do roku, aby wyznaczyć nowe cele i priorytety współpracy.

– Cieszę się, że Polskę i Niemcy, a szczególnie województwo pomorskie, łączą tak dobre stosunki sąsiedzkie oraz, że cechuje je aktywna współpraca dwustronna – podkreślał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

„Gdańskie” posiedzenie komisji dotyczyło polityki migracyjnej, co jeszcze szczególnie istotne w kontekście wojny na Ukrainie i ogromnej liczby uchodźców zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Wicemarszałek zaprosił także niemieckich partnerów na dwa duże wydarzenia związane z odnawialnymi źródłami energii, jakie jesienią odbędą się na Pomorzu. Chodzi o wrześniową konferencję poświęconą morskiej energetyce wiatrowej oraz konferencję wodorową w październiku.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.