Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/treatment-of-skin-g77c058a61_1920.jpg Masz znamiona na skórze? Przyjdź i zbadaj skórę na dermatoprzystanku w Gdyni

Masz znamiona na skórze? Przyjdź i zbadaj skórę na dermatoprzystanku w Gdyni

04.08.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
04.08.2022

Szpitale Pomorskie zapraszają na piknik dermatologiczny, który odbędzie się w Gdyni w najbliższy weekend, tzn. 6 i 7 sierpnia 2022 r. Przez dwa dni w godz. 11.00-15.00 mieszkańcy trzech województw będą mogli skorzystać z badań dermatologicznych. Będą też porady, jak dbać o skórę, aby ochronić się przed czerniakiem.

Dermatoprzystanek będzie zlokalizowany na placu Wolnej Ukrainy w pobliżu Teatru Muzycznego w Gdyni. Piknik jest realizowany w ramach programu „ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry”, którego celem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat zapobiegania nowotworom skóry i metod samobadania znamion.

Kto może się przebadać?

Badania są przeznaczone dla mieszkańców trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Chodzi o osoby aktywne zawodowo, w wieku 50-64 lat lub 15-49 lat, które mają zalecenia medyczne związane z występowaniem czynników ryzyka lub występowaniem niepokojących znamion. W przypadku zmian na skórze, będzie można skorzystać z porad lekarzy dermatologów. Będzie też okazja do skorzystania z działań edukacyjnych, jak dbać o skórę, aby uniknąć czerniaka.

Komu grozi rak skóry?

Osoby, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy, są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na czerniaka. Ryzyko tego nowotworu wzrasta, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.
Co ważne, trzeba kontrolować wszystkie zmiany dotyczące znamion i pieprzyków. Niepokojąca może być: zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. W przypadku wystąpienia zmian lub pojawienia się nowych znamion należy zgłosić się do lekarza.

Co warto wiedzieć o raku skóry?

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, a najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój wpływają czynniki środowiskowe, zwłaszcza wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Jeśli chcesz uniknąć nowotworu skóry, zaleca się:

  • unikanie opalania się,
  • stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem),
  • niekorzystanie z solariów,
  • samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch),
  • kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu,
  • dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.