Spotkania podróżnicze, o sztuce, filozofii, ekologii, warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, koncerty czy projekcje filmowe – to niektóre z projektów, jakie można zrealizować w Instytucie Kultury Miejskiej. Pomysły na działania na następny miesiąc można zgłaszać do 10 każdego miesiąca. Jeszcze tylko do 10 stycznia organizatorzy czekają na propozycje na luty 2018 r.
Mijają dwa lata działalności programu Otwarty IKM. W tym czasie 95 organizatorów znalazło w IKM-ie miejsce dla projektów i pomoc w ich realizacji.
Każdy pomysł jest dobry
Otwarty IKM to program współorganizacji projektów, w ramach którego można uzyskać dotacje w wysokości do 500 zł na działania kulturalne, społeczno-kulturalne, edukacyjne oraz otrzymać wsparcie merytoryczne i techniczne pracowników IKM, a także miejsce do realizacji przedsięwzięcia.
– Pomysły na wydarzenia są różnorodne. Od początku istnienia programu odbywają się warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, działania performatywne, projekcje filmowe, koncerty – wyjaśnia Katarzyna Buczek z IKM-u. – Dużą popularnością cieszą się spotkania o podróżach, te najczęściej są łączone z warsztatami lub pokazami multimedialnymi. To w sumie 196 godzin wydarzeń zrealizowanych w programie otwarty IKM. Łącznie gościliśmy ponad 2230 osób – dodaje Buczek.
Od dwóch lat, w poniedziałki i piątki, w IKM-ie można realizować inicjatywy kulturalne, społeczne i edukacyjne mieszkańców Gdańska i metropolii. IKM zaprasza do organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń – wszystkiego, co jest możliwe do realizacji w sieni IKM, z uwzględnieniem jej warunków i ograniczeń.
Na propozycje i pomysły działań IKM czeka do 10. dnia każdego miesiąca
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk, koordynacja: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.
Kto skorzystał?
Swoje projekty w 2017 r. zrealizowały instytucje pozarządowe m.in.: Fundacja Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Stowarzyszenie Instytut Czasu, Fundacja Piękne Drzewo, Pracownia Inicjatyw Społecznych DYM, Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości, Fundacja Kultury Przestrzeni Zobaczyć na nowo, Stowarzyszenie PROM*Kultura, Fundacja trzy cztery!, Fundacja im. Heleny Keller, Fundacja Pomysłodalnia, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, a także osoby indywidualne.
– Wśród zrealizowanych projektów wybraliśmy kilkanaście najciekawszych, a ich organizatorów poprosiliśmy o podzielenie się wrażeniami i poradami. Być może relacje z tych wydarzeń podsuną wam własny pomysł na działanie? Jeśli tak się stanie, zachęcamy do złożenia wniosku! Najciekawsze z nich prezentujemy na www.otwarty.ikm.gda.pl/wybrane-projekty/. Zapraszamy do lektury i inspiracji! – zachęca Katarzyna Buczek.
Wydarzenia w ramach otwartego IKM w styczniu
- 12 stycznia spotkają się sympatycy i członkowie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia
- 15 i 16 stycznia w godz. 9.00- 15.00 – Trójmiejskie Spotkanie Humanistyczne TRIHUM To dwudniowa, otwarta konferencja, podczas której wystąpią: prof. Dilwyn Knox z University College London z wykładem Evil in monistic forms of philosophy, dr Gerd Gerhardt z Münster Universitat, który opowie o Kształtach zła, Iwona Krupecka z Uniwersytetu Gdańskiego z wykładem O czym się dowiadujemy, wchodząc do labiryntu. Zło w twórczości Julio Cortazara czy Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, która poruszy temat Teatralnych oblicz zła oraz Mateusz Dyrda z prelekcją Do Androids Dream of Electric Evil?
- 19 stycznia warsztaty kaligrafii z Galerią Kunsztownia
- 22 stycznia Stowarzyszenie Teatralne Ingenium poprowadzi warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego Elementy kultury oraz zasady savoir-vivre związane z kulturą głuchych
- 29 stycznia Karolina Kowalczyk poprowadzi spotkanie podróżnicze Japonia – kraj kwitnącej wiśni i majestatycznych Torii z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchych
Program Otwarty IKM
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
Zobacz: Otwarty IKM