Melomani będą mogli usłyszeć m.in. utwory Rachmaninowa, Mozarta, Mendelssohn, Chopina, Bacha i Pendereckiego.
Wszystkie koncerty symfoniczne zostaną zarejestrowane i będą zrealizowane nawet, jeśli widzowie nie będą mogli przyjść na Ołowiankę w przypadku wprowadzenia dodatkowych obostrzeń (13-20 marca). W takim wypadku termin publikacji on-line koncertów ulegnie zmianie (prezentowane będą dzień później niż planowane obecnie, czyli w kolejne piątki, a nie w czwartki).
Koncert symfoniczny – Valentina Lisitsa – 12 marca, godz. 19.00, Sala koncertowa PFB
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- Eiji Oue – dyrygent
- Valentina Lisitsa – fortepian
- Konrad Mielnik – prowadzenie
Program:
- Sergiusz Rachmaninow (1873-1943)
- Rapsodia na temat Paganiniego op. 43 [1934]
- Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
- Symfonia Es-dur KV 543 [1788]
- Adagio – Allegro
- Andante con moto,
- Menuetto
- Allegro
Eiji Oue jest niezwykle doświadczonym japońskim dyrygentem. Artysta jest znany z wieloletniej współpracy z Leonardem Bernsteinem. Oue jest szefem w filharmonii w Osace. Tę pracę łączy z regularnym prowadzeniem przedstawień operowych w operze w Tokio.
Kariera ukraińskiej pianistki – Valentiny Lisitsy rozpoczęła się od kanału YouTube. Wszystko zaczęło się od nagrania Etiudy a-moll op. 39 nr 6 Rachmaninowa. Obecnie artystka ma 200 mln odwiedzin na YouTubie i około 650 tys. subskrybentów. Jej debiut koncertowy miał miejsce 19 czerwca 2012 r. w Royal Albert Hall. Lisitsa jest znana nie tylko z wykonań muzyki rosyjskiej, ale też z rejestracji wszystkich etiud Chopina, a także sonat Beethovena. Dla firmy Decca Lisitsa nagrała wszystkie koncerty Rachmaninowa i Rapsodię na temat Paganiniego.
Po wyjeździe z Rosji do USA Sergiusz Rachmaninow zajmował się głównie kariera pianistyczną. Niemniej w amerykańskim okresie życia Rachmaninowa powstało parę bardzo wybitnych dzieł, m.in. Tańce symfoniczne, kantata Dzwony i właśnie Rapsodia na tematy Paganiniego.
Koncert symfoniczny – Krzysztof Książek – 19 marca, godz. 19.00, koncert on-line
Zostanie udostępniony na kanale na YouTube 26 marca (w przypadku przedłużenia restrykcji po 20 marca) lub w czwartek 25 marca, gdy po 20 marca będzie można wrócić do koncertowania z publicznością na widowni.
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- George Tchitchinadze – dyrygent
- Krzysztof Książek – fortepian
Program:
- Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
- II Koncert fortepianowy d-moll op. 40 [1837]
- Allegro appassionato
- Adagio. Molto sostenuto
- Finale. Presto scherzand
- Johannes Brahms (1833-1897)
- Serenada nr 2 A-dur op. 16 [1859]
- Allegro moderato
- Scherzo Vivace
- Adagio non troppo
- Quasi menuetto
- Rodo Allegro
Koncert Najlepszych Dyplomantów Akademii Muzycznej – 26 marca, godz. 19.00
Uwaga! Decyzje o dalszych koncertach planowanych po 20 marca zostaną podjęte po kolejnych decyzjach rządu.
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- George Tchitchinadze – dyrygent
- Piotr Pawlak – fortepian
Program:
- Gabriel Fauré [1845-1924]
- Suita Dolly op. 56 (arr. Henri Rabaud) [1906]
- Fryderyk Chopin [1810-1849]
- II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [1830]
Piotr Pawlak wykona młodzieńczy koncert Chopina. Dwa koncerty fortepianowe Chopina powstały w tym samym czasie i utrzymane są w modnym wówczas stylu brillant. W koncertach pisanych w stylu brillant miejsce klasycznego konfliktu między tematami zastępuje kontrast pomiędzy lirycznymi tematami, a następującymi po nich wirtuozowskimi łącznikami. W tych koncertach pianista mógł się z jednej strony wykazać pięknym prowadzeniem kantyleny, a po chwili zabłysnąć jako wirtuoz. 20-letni Chopin podporządkował się konwencjom modnego stylu, ale napełniał te konwencjonalne ramy niezwykle oryginalną treścią. W rezultacie, koncerty Chopina są dziś chyba jedynymi koncertami napisanymi w stylu brillant, które stale goszczą na estradach filharmonicznych.
25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – 27 marca, godz. 19.00
Uwaga! Decyzje o dalszych koncertach planowanych po 20 marca zostaną podjęte po kolejnych decyzjach rządu.
Penderecki Trio:
- Andrzej Wierciński – fortepian
- Mateusz Makuch – skrzypce
- Claudio Bohórquez – wiolonczela
Program:
- Krzysztof Penderecki – Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2021) (transkrypcja Jaejoong Ryu)
- Antoni Dworzak – Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki [33′]
- Johannes Brahms – Trio fortepianowe c-moll op. 101 [22′]
Współorganizacja: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Premierowe tournée formacji Penderecki Trio w pierwszą rocznicę śmierci maestro Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Trio to nowy zespół muzyczny, którego członkami są wybitni instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie.
Drogę do światowej kariery wiolonczelisty Claudio Bohórquez otworzyło zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie w 1995 r. Jego drogą podążają młodsi koledzy z zespołu. Skrzypek Mateusz Makuch to zwycięzca Concerto Competition Morningside Music Bridge w Calgary (2013) oraz kilkunastu innych konkursów skrzypcowych, m.in. w Singapurze, Atenach, Paryżu, Wiedniu, Londynie, Kijowie, Rzymie, Fermo, Sarajewie, Sztokholmie, V’ac i Namur. Pianista Andrzej Wierciński ma na koncie zwycięstwa m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Preist (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
Organy + Koncert organowy – 28 marca, godz. 18.00
Uwaga! Decyzje o dalszych koncertach planowanych po 20 marca zostaną podjęte po kolejnych decyzjach rządu.
- Olivier Latry – organy
Program:
- Jan Sebastian Bach – Ricercar a 6
- Olivier Messiaen – L’Ascension (Alléluias sereins)
- Jan Sebastian Bach/Charles-Marie Widor – Finał z Pasji wg św. Mateusza BWV 244
- Franz Liszt – Consolation Des-dur nr 3
- Franz Liszt – Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen
Koncert w wykonaniu francuskiego organisty Oliviera Latry pozwoli odbyć podróż po niezwykłych, kontemplacyjnych kompozycjach największych kompozytorów swojej epoki – Jana Sebastiana Bacha i Franza Liszta. Wątek osobisty organisty łączy się z kompozycją XX-wiecznego organisty Oliviera Messiaena, którego „L’Ascension (Alléluias sereins)” potraktować można jako hołd Latry’ego dla innego cenionego absolwenta słynnego Konwersatorium Paryskiego, które Latry również ukończył.
Latry to organista, improwizator i profesor w klasie organów Konwersatorium Paryskiego. Organista nie chciał specjalizować się muzyce wybranego okresu i zyskał uznanie jako wykonawca muzyki współczesnej. Znany jest z wykonania dzieł Oliviera Messiaena. Dla Deutsche Grammophon nagrał wszystkie utwory organowe Messiaena.