Kim jest laureatka? Czym się zajmuje? Dlaczego lubią ją i doceniają seniorzy?

Marta Polak

Laureatka redaguje portal internetowy Dobrewiadomości.pl, jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Dobre Wiadomości” i prezesem Stowarzyszenia Dobre Wiadomości. Prowadzi Wydawnictwo Koziorożec. Pisze też wiersze dla dzieci („Pory roku” i „Serce i kwiaty”). Ale to fotografia jest jej wielką pasją. Lubi fotografować przyrodę, zabytki i detale architektoniczne, statki i żaglowce, a także wydarzenia z życia Trójmiasta.
Jak się zaczęła jej przygoda z seniorami? – Zaczęło się tak, że dostałam propozycję od Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Forum, by prowadzić warsztaty fotograficzne dla seniorów. Fotografia to maja pasja. Jesienią 2015 r. zaczęliśmy się spotykać. Tyle zdjęć, tyle kilometrów, tyle obiektów. Ja ich polubiłam, oni mnie – może coś wspólnie zrobimy? Tak zrodził się pomysł stworzenia Klubu Seniora przy Dobrych Wiadomościach – mówi Marta Polak.
Nie zapomina też o najmłodszych. Panie z Klubu Seniora uszyły 70 poduszek i szydełkowych zwierzaków, które pojechały do gdańskich domów dziecka, były też na jasełkach w przedszkolu. – Cieszę się z tych międzypokoleniowych spotkań, które Pani organizuje. To właśnie realizujemy w polityce senioralnej samorządu i dobrze, że takie inicjatywy są też podejmowane przez innych – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Dla każdego coś odpowiedniego

W formularzu zgłaszającym jej kandydaturę napisano: „Marta Polak jest inicjatorką powstania Klubu seniora przy Stowarzyszeniu Dobrych Wiadomości. Jako osoba niezwykle kreatywna, energiczna i z pozytywnym nastawieniem do życia, zachęca seniorów do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Różnorodność propozycji pozwala każdemu wybrać zajęcia, wynikające z indywidualnych zainteresowań, jak również doświadczać nowych, nieznanych dotychczas aktywności”. Każdy więc może wybrać to, co odpowiada jego zainteresowaniom i możliwościom. Do wyboru są warsztaty fotograficzne, warsztaty manualne – malowanie filiżanek, decoupage, szycie, szydełkowanie, wykonywanie ozdób świątecznych, zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych, żaglowców, prelekcje przygotowane specjalnie dla uczestników Klubu Seniora. Organizowane są wspólne wyjścia na koncerty, wernisaże, do zoo, spotkania w bibliotekach, wycieczki do pomorskich miejscowości, poznawanie regionalnych zwyczajów (np. dożynki w Luzinie, wiatrak w Mokrym Dworze.

Nagroda Marszałka Pomorskie dla Seniora

Zgłoszenia przyjmowano w trzech kategoriach: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom i Przyjaciel Seniora. Kandydatów zgłaszali: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego i osoby fizyczne z województwa pomorskiego. Ze względu na epidemię koronawirusa, termin składania propozycji kandydatur został wydłużony. To była okazja, by docenić osoby, które pomagały seniorom w czasie koronawirusa, by znaleźć wokół siebie społeczników pomagających osobom starszym w trudnym dla nich czasie. – To oni wyszukiwali osoby, których nie było w bazach danych ośrodków pomocy, a wsparcia potrzebowali. Docierali do nich wolontariusze, m.in. harcerze, którzy pytali sąsiadów, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, zostawiali im maseczki ochronne, wrzucali je do skrzynek, robili zakupy, wyprowadzali psa czy chociażby służyli duchowym wsparciem i rozmową – dodaje Bałka.

Tegoroczne zgłoszenia

Wpłynęło 41 kandydatur: 19 w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, 3 w kategorii Pracodawca przyjazny Seniorom oraz 19 w kategorii Przyjaciel Seniora. Wszystkie zgłoszenia zakwalifikowano do oceny merytorycznej. Kapituła konkursu, którą stanowili członkowie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, 25 czerwca 2020 r. zdecydowała o przyznaniu nagród. Ze względu na reżim sanitarny związany z epidemią koronawirusa, nagrody są wręczane indywidualnie.