Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/teacher-gc6db75e1a_1920.jpg Marszałek Struk o podręczniku do HiT: „To ideologicznie zniekształcony obraz świata”

Marszałek Struk o podręczniku do HiT: „To ideologicznie zniekształcony obraz świata”

Fot. pixabay.com
22.08.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
22.08.2022

Nie milkną kontrowersje dotyczące podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość, z którego od 1 września 2022 r. będą korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. To przedmiot, który zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił się z apelem do nauczycieli, aby dla dobra uczniów nie korzystali z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk jest przewodniczącym Pomorskiej Rady Oświatowej. Członkami rady m.in. są reprezentanci dyrektorów szkół, uczniów i rodziców oraz lokalnych samorządów i pracodawców środowisk akademickich.

Samorząd województwa zgłaszał zastrzeżenia

Zmiany w programach nauczania są jak najbardziej zrozumiałe. Współczesna szkoła musi dostosowywać się do zmieniających się realiów. Jednak zmiany wprowadzane obecnie, a związane z nowym przedmiotem, który zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie budzą kontrowersje. Już na etapie prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem do polskich szkół nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość samorząd województwa pomorskiego zgłaszał liczne zastrzeżenia.

– Zwracaliśmy uwagę na wybiórcze dobieranie prezentowanych faktów, marginalizowanie historii powszechnej i całkowite pominięcie wątków dotyczących podstawowej wiedzy potrzebnej młodym obywatelom – wyjaśnia w stanowisku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Forsowanie przez Ministra Edukacji i Nauki własnego światopoglądu oraz jednostronnej wizji historii Polski przyczyniło się do przyjęcia zapisów budzących fundamentalne wątpliwości – dodaje.

W efekcie tego, do nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość dopuszczony jest jeden podręcznik. A to wszystko dzieje się na kilka dni przed początkiem roku szkolnego.

Kontrowersyjne treści

Publikacja „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1944-1979” to książka, która w opinii ekspertów zawiera treści budzące liczne kontrowersje.

– Publikacja jest edukacyjnie bezużyteczna i szkodliwa. Szczególnie bulwersują te fragmenty podręcznika, w których autor w sposób godzący w poczucie godności i uczucia wielu Polek i Polaków – czytamy w stanowisku marszałka Struka.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na opisaną w podręczniku kwestię stosowania nowoczesnych metod medycznych wspomagających walkę z niepłodnością.

– Niedopuszczalne jest, by w jakimkolwiek podręczniku szkolnym w polskich szkołach znalazły się zapisu stygmatyzujące ludzi, jako „pochodzących z produkcji” – podkreśla marszałek.

A to tylko jeden z cytatów z podręcznika, który ma status dopuszczonego do użytku w szkołach.

Nauczyciele mają wybór

Czy nauczyciele z Pomorza będą uczyć dzieci z tego podręcznika?

– Zwracam się do wszystkich nauczycieli w naszym regionie, by pamiętali o misji swojego zawodu. Chcę przypomnieć, że istotą Waszego powołania jest zapewnienie każdemu uczniowi warunków do rozwoju w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności – pisze marszałek.

Prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego placówki: Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz w Słupsku oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli szybko przygotują i udostępnią materiały dydaktyczne i źródłowe do zrealizowania treści programowej nowego przedmiotu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.