Gdyński Ośrodek Pediatrii zajmie całe IV piętro szpitala i powstanie w miejscu obecnie działającego Oddziału Pediatrii oraz funkcjonującego do końca 2019 r. Oddziału Urologii.

Ośrodek w jednej lokalizacji

Obecnie oddziały dziecięce są zlokalizowane w dwóch miejscach w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni-Redłowie oraz Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Jak wyjaśniał rzeczniczka spółki Szpitale Pomorskie Małgorzata Pisarewicz po utworzeniu ośrodka pediatria będzie w jednym miejscu. Na nowym Oddziale Pediatrycznym znajdą się miejsca dla 32 pacjentów. Będą: 2 izolatki, 4 sale 1-osobowe, 13 sal 2-osobowych. Ponadto, zaplanowano 6 łóżek w ramach Chirurgii Dziecięcej Jednego Dnia dla dzieci wymagających planowych zabiegów chirurgicznych. – Będzie to oddział nowoczesny, posiadający kameralne i bardziej przyjazne pokoje, także z miejscami dla opiekunów dzieci. Wszystkie pokoje będą wyposażone w łazienki, których do tej pory w starych lokalizacjach brakowało – mówił Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – To właśnie zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-higienicznego, komfortu dzieci i pracy naszego personelu stanęło u podstaw tej decyzji. Przeniesienie oddziałów to przede wszystkim zlokalizowanie ich w szpitalu, znajdującym się w ścisłym centrum miasta, z doskonałą komunikacją z każdej dzielnicy Gdyni – tłumaczył Nałęcz.

Ponadto, jak poinformowała Pisarewicz, na obszarze obecnego SOR-u w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni, zaplanowano adaptację pomieszczeń na potrzeby Izby Pediatryczno-Chirurgicznej. Na niej przyjmować będą pediatrzy i chirurdzy dziecięcy. Będzie to możliwe po otwarciu nowego szpitalnego oddziału ratunkowego i bloku operacyjnego.

Ile kosztuje inwestycja?

Wartość projektu to 4,95 mln zł (roboty budowlane 4 849 500 zł oraz dokumentacja projektowa ponad 100 tys. zł), które na realizację inwestycji pochodzą z budżetu województwa pomorskiego (ponad 3,8 mln zł), Gdyni (1 mln zł) oraz spółki Szpitale Pomorskie (ponad 100 tys. zł).