Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fa7befa9-5392-40bc-b9a4-d1d5f1de2f87.jpg Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Kobieta czyta książkę w parku

Z dnia na dzień jest coraz cieplej i słoneczniej. Patrząc przez okno czy wychodząc z domu np. po zakupy czujemy wiosnę. Pachną kwiaty, śpiewają ptaki, a drzewa zielenią się liśćmi. Mimo tej idyllicznej aury ciągle słyszymy #zostańwdomu. Bardzo ważne, aby w czasie epidemii koronawirusa nie lekceważyć zaleceń dotyczących np. noszenia maseczek, zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Chodzi o to, aby kilka dni po majówce nie wzrosła liczba chorych na COVID-19.

Co można robić, a co jest zabronione?

 

Pobyt w ogródku lub na działce

Jeśli mieszkamy w domu, a pogoda zachęca do wyjścia, to całe dnie możemy spędzać na świeżym powietrzu. W ogrodzie można mieć rozłożone leżaki czy stolik z krzesłami. Chyba nie ma przyjemniejszego poranka niż kawa wypita na tarasie. Gdy mamy działkę za miastem, możemy na nią wyjechać i spędzić ten czas na łonie natury. Miłośnicy prac ogrodowych mogą sadzić kwiaty lub wysiewać warzywa. Lubiący spokój np. czytać książkę lub się opalać. Dzieci mogą grać w ciekawą grę, a po południu można rozpocząć tak ulubiony przez Polaków sezon grillowy. Co ważne, na własnym terenie, na którym czas wolny spędzamy z domownikami, nie musimy nosić maseczek ochronnych na twarzy. Chyba, że wybierzemy się z wizytą do sąsiadów. Wtedy trzeba pamiętać o jej założeniu i zachowaniu dwumetrowego dystansu.

 

Spacer po lesie czy plaży

Gdy mieszkamy w kamiennicy lub wielorodzinnym bloku możemy też znaleźć sposób na rekreację na powietrzu. Zgodnie z pierwszym etapem łagodzenia restrykcji można iść na spacer np. do lasu, parku, na plażę czy molo. Amatorzy aktywności fizycznej mogą jeździć na rowerze, rolkach czy hulajnogach. Ważne, aby zachować dwumetrowy dystans i wszędzie, poza lasem, mieć osłoniętą maseczką twarz. Czas można też spędzić na balkonie np. opalając się, czytając książkę czy spożywając ulubione dania.

 

Videoparty online

Warto w inny niż do tej pory sposób spędzić ten czas z drugim człowiekiem. Jeśli tęsknimy za rodziną czy znajomymi, których nie możemy obecnie odwiedzić, można urządzić videoparty. Po prostu należy przygotować smaczne potrawy i ulubione napoje i połączyć się o konkretnej godzinie za pomocą komunikatorów internetowych np. Skype, WhatsUpa z bliskimi. Dzięki zdobyczom techniki można się słyszeć i widzieć. Można nie tylko rozmawiać m.in. o tym, co z nimi się dzieje, co myślą i czują, ale też wirtualnie częstować się smakołykami i np. grać w zapomniane od lat gry z dzieciństwa jak np. państwa-miasta, statki czy kółko i krzyżyk. To metoda na podtrzymanie lub odnowienie relacji. Taki sposób spędzania czasu pozwoli zmieniać patrzenie na świat. Chodzi o to, że drugi życzliwy nam człowiek jest najlepszym lekarstwem na smutki, chandrę czy radzenie sobie w trudnych momentach. Z osobami starszymi można porozmawiać przez telefon i opowiedzieć, co u nas słychać. Można też zapytać, czy nie potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów.

 

Spędzanie czasu tak, jak się lubi

Każdy z nas najlepiej zna własne możliwości i sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonych metod poprawiających nastrój. Niektórzy cenią sobie samotność tzn. pobycie samemu z własnymi myślami. Inni potrzebują działać. Mogą np. ugotować lub upiec ulubioną potrawę, pouczyć się słówek w obcym języku, porozwiązywać krzyżówki, obejrzeć ulubiony serial czy film. Inni natomiast potrzebują zagłuszyć myśli, słuchając głośno muzyki. Jeszcze inni wolą np. coś uszyć. Możliwości na majówkowy relaks jest wiele i każdy powini

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.