Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Kobieta na pomoście nad jeziorem

Z dnia na dzień jest coraz cieplej i słoneczniej. Patrząc przez okno czy wychodząc z domu np. po zakupy czujemy wiosnę. Pachną kwiaty, śpiewają ptaki, a drzewa się zielenią. Mimo tej idyllicznej aury ciągle słyszymy #zostańwdomu. Bardzo ważne, aby w czasie epidemii koronawirusa nie lekceważyć zaleceń dotyczących np. noszenia maseczek, zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Chodzi o to, aby kilka dni po majówce nie wzrosła liczba chorych na COVID-19.

 

Co można robić, a co jest zabronione?

 

Pobyt w ogródku lub na działce

Jeśli mieszkamy w domu, a pogoda zachęca do wyjścia, to całe dnie możemy spędzać na świeżym powietrzu. W ogrodzie można mieć rozłożone leżaki czy stolik z krzesłami. Chyba nie ma przyjemniejszego poranka niż kawa wypita na tarasie. Gdy mamy działkę za miastem, możemy na nią wyjechać i spędzić ten czas na łonie natury. Miłośnicy prac ogrodowych mogą sadzić kwiaty lub wysiewać warzywa. Lubiący spokój, np. czytać książkę lub się opalać. Dzieci mogą grać w gry, a po południu można rozpocząć tak ulubiony przez Polaków sezon grillowy. Co ważne, na własnym terenie, na którym czas wolny spędzamy z domownikami, nie musimy nosić maseczek ochronnych na twarzy. Chyba że wybierzemy się z wizytą do sąsiadów. Wtedy trzeba pamiętać o jej założeniu i zachowaniu dwumetrowego dystansu.

 

Spacer po lesie czy plaży

Gdy mieszkamy w kamiennicy lub wielorodzinnym bloku, możemy też znaleźć sposób na rekreację na powietrzu. Zgodnie z pierwszym etapem łagodzenia restrykcji, można iść na spacer np. do lasu, parku, na plażę czy molo. Amatorzy aktywności fizycznej mogą jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Ważne, aby zachować dwumetrowy dystans i wszędzie, poza lasem, mieć osłoniętą maseczką twarz. Czas można też spędzić na balkonie, np. opalając się, czytając książkę czy spożywając ulubione dania.

 

Wideoparty on-line

Warto w inny niż do tej pory sposób spędzić ten czas z rodziną czy znajomymi. Jeśli nie możemy ich odwiedzić, można urządzić wideoparty. Po prostu, należy przygotować smaczne potrawy, ulubione napoje i połączyć się o konkretnej godzinie za pomocą komunikatorów internetowych, np. Skype, WhatsUpa z bliskimi. Dzięki zdobyczom techniki, można się słyszeć i widzieć. Można nie tylko rozmawiać o tym, co się z nimi dzieje, co myślą i czują, ale też wirtualnie częstować się smakołykami i np. grać w zapomniane od lat gry z dzieciństwa, jak np. państwa-miasta, statki czy kółko i krzyżyk. To metoda na podtrzymanie lub odnowienie relacji. Taki sposób spędzania czasu pozwoli zmieniać patrzenie na świat. Chodzi o to, że drugi życzliwy nam człowiek jest najlepszym lekarstwem na smutki, chandrę czy radzenie sobie w trudnych momentach. Z osobami starszymi można porozmawiać przez telefon i opowiedzieć, co u nas słychać. Można też zapytać, czy nie potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów.

 

Spędzanie czasu tak, jak się lubi

Każdy z nas najlepiej zna własne możliwości i sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonych metod poprawiających nastrój. Niektórzy cenią sobie samotność, tzn. pobycie z własnymi myślami. Inni potrzebują działać. Mogą np. ugotować lub upiec ulubioną potrawę, pouczyć się słówek w obcym języku, porozwiązywać krzyżówki, obejrzeć ulubiony serial czy film. Inni natomiast potrzebują zagłuszyć myśli, słuchając głośno muzyki. Jeszcze inni wolą np. coś uszyć. Możliwości na majówkowy relaks jest wiele i każdy powinien dobrać taką, jaka sprawia mu przyjemność.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.