Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/Kabelis-Biankowski-podczas-rozpoczecia-przeprawy-z-Chalup-do-Pucka-7km-scaled.jpg Lodowe Lwy Morskie na Zatoce Puckiej. Nadchodzą zawody zimowego pływania

Lodowe Lwy Morskie na Zatoce Puckiej. Nadchodzą zawody zimowego pływania

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski przed rozpoczęciem zimowej przeprawy z Chałup do Pucka. Fot. GWSC
05.12.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.12.2023

W sobotę, 9 grudnia 2023 r. w Pucku zorganizowane zostaną zawody zimowego pływania Lodowe Lwy Morskie. Na wodach zatoki rywalizować będą najbardziej doświadczeni zawodnicy, ale organizatorzy zaplanowali również start dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportu.

Lodowe pływanie swoją nietypowość zawdzięcza nieużywaniu strojów neoprenowych, czyli wykonanych z pianki izolacyjnej ograniczającej wpływ niskich temperatur. Dozwolone jest używane wyłącznie okularków, czepków oraz standardowych strojów kąpielowych.

Po raz pierwszy na Zatoce Puckiej

Zawody odbędą się w sobotę, 9 grudnia 2023 r. w godz. 9.00-14.00 podczas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego w Pucku i rozegrane będą po prawej stronie nowego falochronu puckiej mariny. Będą to pierwsze rozgrywki lodowego pływania odbywające się na Zatoce Puckiej w historii zimowego pływania oraz rejonu Kaszub.

Rywalizacja dla najbardziej doświadczonych zawodników odbywać się będzie na dystansach od 50 m do 1000 m z punktacją do Pucharu Polski Ice Cup Poland. Zawody rozegrane zostaną w formule open water. Swoją obecność w zawodach potwierdzili m.in. obecny rekordzista świata oraz Guinnessa w lodowym pływaniu Marcin Szarpak. Natomiast, dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z zimowym pływaniem organizatorzy zaplanowali start na dystansie 50 m dla zabawy, bez pomiaru czasu.

Dla kibiców powstanie specjalna trybuna, która znajdować się będzie naprzeciwko miejsca startu zawodników. Dodatkowo, zawodom towarzyszyć będzie charytatywna kwesta na rzecz Puckiego Hospicjum Św. Ojca Pio.

Organizatorami zawodów w Pucku są trójmiejscy pływacy ekstremalni, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski. Od 2020 r. są oni odpowiedzialni za organizację Gdynia Winter Swimming Cup, czyli największej imprezy lodowego pływania w Polsce, która w 2024 r. obchodzić będzie swój 5-letni jubileusz. W terminie 27-28 stycznia 2024 r. w Gdyńskiej Marinie planowany jest Pucharu Świata Federacji IWSA (International Winter Swimming Association) oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polski.

Impreza jest objęta patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej.

Harmonogram zawodów dostępny jest na stronie internetowej: www.gwsc.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.