Tegoroczna, siódma już, edycja Festiwalu Kaszubskich Truskawek w Chmielnie odbędzie się w niedzielę, 2 lipca 2023 r. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji m.in.: bicie truskawkowego rekordu Polski przez Łukasza Konika, wybór III Królowej Truskawek Kaszubskich oraz pokazy kulinarne. Ponadto, wystąpią: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie oraz zespół Szulerzy. Stoiska będą też mieli rolnicy i wytwórcy produktów regionalnych, twórcy ludowi oraz koła gospodyń wiejskich.
Podczas wydarzenia będzie można kupić kobiałki pełne pysznych truskawek wprost od producentów.
Święto truskawki
Jak co roku latem święto ma truskawka. Tego dnia plantatorzy truskawek i wytwórcy produktów spotykają się w Chmielenie. Na stadionie gminnym od południa odbywają się konkursy i zawody. Na uwagę zasługują zwłaszcza bicie truskawkowego rekordu Polski przez Łukasza Konika oraz wybór III Królowej Truskawek Kaszubskich. Ponadto, odbywają się pokazy kulinarne w wykonaniu Sebastiana Cichego, a chętni mogą skosztować przygotowanych specjałów. Koła gospodyń wiejskich, twórcy ludowi, a także rolnicy przygotowują stoiska, na których można kupić lokalne specjały. Po południu organizatorzy zapraszają na muzyczną ucztę. Wystąpią: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie oraz zespół Szulerzy.
Jaka jest typowa truskawka?
Truskawka ma zmienny kształt kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny – okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona. Owoce są jędrne, lekko twardawe, a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki. Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury – chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!
Unijne oznaczenie
Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Produkt jest zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych, który jest też produktem tradycyjnym województwa pomorskiego.
Kaszëbskô malëna
Truskawka kaszubska na listę produktów tradycyjnych w kategorii Warzywa i owoce w województwie pomorskim została wpisana 3 stycznia 2008 r. Ze względu na warunki dojrzewania, truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większy poziom cukru w owocach. Odmiany truskawki kaszubskiej to: honeoye, senga sengana i elsanta.
VII Festiwal Kaszubskich Truskawek
- 2 lipca 2023 r., niedziela, godz. 12.00
- stadion gminny przy ul. Grzędzickiego
- Chmielno