Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jedno ze strategicznych zadań polskiej energetyki, a Pomorze ma szanse stać się polskim liderem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wymaga to jednak wykształconej kadry specjalistów. Edukację należy zacząć od podstaw. W pomorskich szkołach podstawowych ruszyły właśnie lekcje poświęcone energetyce wiatrowej. Dzieciaki budują np. turbiny wiatrowe.
Lekcje organizowane są dzięki współpracy Pomorskiej Platformy Offshore i firmy RWE.
Młodzi specjaliści od OZE
Odnawialne źródła energii to przyszłość, a nasz region bardzo aktywnie działa w tym obszarze. Dlatego już teraz trzeba myśleć o kształceniu profesjonalnych kadr dla rozwijającej się branży. Od dwóch lat działa Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (MEW).
– To inicjatywa otwarta na wszystkich, którzy chcą wymieniać się informacjami, pokazywać dobre praktyki i chcących uczyć się funkcjonowania branży morskich farm wiatrowych – wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Deklaracja powołująca platformę nie pozostała jedynie na papierze.
– Jednym z zadań, jakie stawialiśmy sobie za cel, było m.in. wspieranie edukacji przyszłych kadr niezbędnych do obsługi farm wiatrowych – mówi wicemarszałek.
W szkołach podstawowych w województwie pomorskim rozpoczął się program „lekcji z energetyki odnawialnej”. Chodzi o zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, których elementem są zagadnienia związane z szeroko pojętą energetyką odnawialną.
– A bardzo duży nacisk kładziemy na morską energetykę wiatrową – dodaje wicemarszałek Bonna.
Zajęcia organizowane są wspólnie przez spółkę RWE i Pomorską Platformę Offshore.
Energetyczne lekcje
Jak wyglądają zajęcia?
– W części teoretycznej przekazujemy młodzieży zagadnienia związane z procesem produkcji energii ze źródeł odnawialnych – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Druga część jest znacznie ciekawsza dla uczniów. W czasie warsztatów budujemy prawdziwe urządzenia, choć oczywiście w mniejszej skali. Na przykład, montujemy panele fotowoltaiczne czy miniatury turbiny wiatrowej – wyjaśnia.
Te lekcje to pierwszy etap edukacji przyszłych specjalistów. Energetyczne innowacje wymagają takich.
– Ważne, aby młodzież zainteresować tematyką morskiej energetyki wiatrowej. Niewykluczone, że po takich zajęciach uczniowie wybierając dalszą ścieżkę edukacji, wybiorą szkoły techniczne, a po ich ukończeniu zostaną na Pomorzu i będą dalej rozwijać się w branży odnawialnych źródeł energii – dodaje Karolina Lipińska.
Na razie trwa pilotaż w kilku pomorskich szkołach. Po jego zakończeniu planowane jest organizowanie energetycznych lekcji w zainteresowanych szkołach.