Zabieg został wykonany 10 lutego 2025 r. Zespół biorący udział w operacji: operator Wojciech Narożański, lekarze asystujący: Tomasz Podczarski i Bartosz Dębowski, lekarz anestezjolog Sviatlana Prymachenka, pielęgniarki: Elwira Adamska, Anna Majowrczyk i Karolina Zaremba.

To był rak

Pacjent w wieku 66 lat był po biopsji. W jej trakcie potwierdzono, że dość duży guz to rak nerki. Guz miał wymiary 35 x 26 x 26 cm i uciskał istotne dla życia narządy. Objętością wypełniał całą jamę brzuszną. Dzięki dużemu doświadczeniu urologów w naszym oddziale udało się usunąć nowotwór.

– Dla całego naszego zespołu to ogromny sukces.  Jestem dumny, że jako jedyni podjęliśmy się tego zadania zwiększając szansę na wyleczenie tego mężczyzny – mówi dr n. med. Wojciech Narożański.

O oddziale

Oddział urologiczny specjalizuje się w leczeniu nowotworów urologicznych: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. W oddziale leczeni są też pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej. Ponadto, w szpitalu wykonuje się operacje w obrębie moszny, prącia, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego i biopsje gruczołu krokowego.

Operacje robotyczne w liczbach

Zespół dr n. med. Arkadiusza Mikszewicza przeprowadza zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Tylko w 2024 r. wykonano 300 prostatektomii, usunięto 10 guzów nerek i wykonano trzy cystektomie robotyczne. Rzeczniczka spółki Copernicus Katarzyna Brożek dodaje, że jako piersi na świecie usunęliśmy raka prostaty w zespole Zinnera również w asyście robota.