Delegacji przewodniczyła Arantxa Tapia, była minister odpowiedzialna za kwestie gospodarcze w rządzie Kraju Basków. W spotkaniu z gośćmi uczestniczył wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz przedstawiciele kilku departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Współpraca z Krajem Basków

Pomorze i Kraj Basków, choć odległe od siebie o kilka tysięcy kilometrów to jedno je łączy.

– To woda i wiatr. To odnawialne źródła energii takie jak wodór. To również porty morskie – mówił podczas powitania delegacji Kraju Basków Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Pomorze współpracuje z rządem baskijskim już od 2021 roku, a dziś skorzystajmy z okazji, aby pogłębić nasze więzi – dodał.

Ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców wizyta miała wymiar strategiczny dla województwa pomorskiego. Nasza współpraca, choć niezbyt długa jest bardzo silna i, co niezmiernie ważne, nastawiona na przyszłościowe branże takie jak choćby morska energetyka wiatrowa.

Offshore na Atlantyku i Bałtyku

Województwo pomorskie wspólnie z Baskijskim Klastrem Energii tworzy międzynarodowe konsorcjum „ELBE – Eurocluster in Offshore Renewable Energy”. To projekt ukierunkowany przede wszystkim na budowę silnej współpracy pomiędzy największymi graczami i partnerami w zakresie budowania europejskich łańcuchów dostaw oraz rozwijanie B+R.

– Dla nas transformacja energetyczna ma znaczenie nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne, ale również na ciągły rozwój przemysłu. Przemysł według baskijskiej strategii długoterminowej, ma być napędzany energią pozyskiwaną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – podkreślała Arantxa Tapia.

Warto dodać, że przedstawiciele Pomorza wzięli udział w wizycie studyjnej dot. energetyki wiatrowej w Hiszpanii przy okazji Europejskiej Konferencji Wiatrowej w Bilbao. Podczas wizyty podpisano umowę dwustronną pomiędzy Pomorską Platformą Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, a Baskijskim Klastrem Energii. – Serdecznie chciałabym zaprosić naszych gości na najbliższą edycję Targów Edukacyjnych EduOffshoreWind, które odbędą się w marcu 2024 r. – mówił Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Porównanie strategii

Jednym z punktów rozmów było porównanie strategii rozwoju naszego regionu oraz Kraju Basków. Tym, co składa się na założenia Strategii Województw Pomorskiego 2030 są m.in. trwałe bezpieczeństwo, otwarta wspólnota regionalna oraz odporna gospodarka. Naczelnymi zasadami w procesie realizacji tych celów będą m.in. wielopoziomowe zarządzanie i partnerstwo, tematyczne i terytorialne ukierunkowanie interwencji, jak i korzystne oddziaływanie na klimat i środowisko. Z kolei głównym celem baskijskiej strategii jest nie tylko rozwój przemysłu i usług, ale również promowanie baskijskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych i zapewnienie dogodnych warunków dla rozwoju firm technologicznych (w tym start-up’ów).

 

 

Rozmowa o Ukrainie

Choć w Kraju basków nie ma wielu uchodźców z Ukrainy, to delegaci byli zainteresowani działaniami, jakie samorząd województwa pomorskiego podejmuje na rzecz integracji Ukraińców na Pomorzu. Chodzi m.in. o wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego, organizacja kursów językowych czy przekazywanie pomocy humanitarnej bezpośrednio do objętego konfliktem kraju.