Teatr Razem ponownie zaprasza do GTS-u, gdzie od ponad roku jest rezydentem. Tym razem zabierze widzów do świata dzikich stworów. Warto przypomnieć, że w zespole Teatru Razem występują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Kim są dzikie stwory i jak się z nimi dogadać?

Ludzie boją się tego, czego nie znają i co jest inne od nich. Nierzadko automatycznie nastawiają się negatywnie do każdej „inności”. Tak też jest z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dorota Bielska, reżyserka i autorka scenariusza, zauważyła, że wielu aktorów z Teatru Razem podkreślało, że wiele osób ich „nie lubi”, bo się ich boi. Bo boi się tego, że się różnią od innych. Ale czym się tak naprawdę różnią, trudno powiedzieć.

– W trakcie naszych długich rozmów pojawił się pomysł innego, odrębnego, dzikiego świata, którego w sposób oczywisty można się bać. Ale kiedy poznajemy ten świat, poznajemy jego mieszkańców – dzikie stwory i ich historie i problemy, marzenia i nadzieje – zaczynamy je lubić, a tym samym przestajemy się ich bać. Moją nadzieją i celem jest to, żeby widz naszego przedstawienia wyszedł z teatru z refleksją, że być może nie jesteśmy aż tak różni, a nawet jeśli jesteśmy, możemy się lubić i nie musimy się siebie lękać – zaznacza Bielska.

Jak wyjaśnia reżyserka i scenarzystka nie chciała moralizować czy wychowywać młodego widza.

O Teatrze Razem

Teatr został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r. w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat teatr rezydował w GAK-u. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.
Od stycznia 2022 r. Teatr Razem, w ramach rezydentury artystycznej, gości w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W ubiegłym roku odbyła się premiera spektaklu „Podchodzisz moją samotność”, według „Romea i Julii” Williama Szekspira. Spektakl prezentowany był podczas tegorocznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.  Po raz pierwszy członkowie Teatru Razem stworzyli spektakl dedykowany dziecięcej widowni. Zespół przy pomocy masek wciela się w role dzikich stworów, jest to więc przedstawienie utrzymane w konwencji teatru lalek. W rolach nastolatków, przez przypadek trafiających do świata dzikich stworów, zobaczymy Zofię Truskawkę Kossakowską i Adama Kordowskiego. Tekst spektaklu, którego autorem jest Dorota Bielska, powstał specjalnie dla Teatru Razem i częściowo bazuje na improwizacjach aktorskich.

Jarek Rebeliński

Szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie Drama w edukacji, kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy oraz kurs Teatru Forum. Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez 10 lat był kierownikiem teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu Akcept.

Dorota Bielska

Reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki „Łączę światy”, wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: „Skazane na ogień” – spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, „Sierść i skakanka” (2018), „Rok-Krok” (2018), „Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen” – Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN Aktywność obywatelska. Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 r. otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych. Od 2019 r. Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Piotr Kolasa

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku perkusja. Muzyk sesyjny, kompozytor, nauczyciel. Współpracował jako perkusista między innymi z zespołami: „Blue Cafe” w latach 2013-2017, „Vierna” (Gdańsk) (2019-2022), „5000lat”, „The Lucyna Band” (z Lucjanem Wesołowskim), „Samokhin Band” (2009-2010 oraz od 2018r). Autor muzyki do reklam, podręczników językowych dla dzieci, spektakli teatralnych, z czego do kilku reżyserowanych przez Dorotę Bielską. Współkompozytor muzyki na albumie „Trance Dance” Lucjana Wesołowskiego. Przez wiele lat perkusista showbandów na statkach pasażerskich oraz na terenie Europy. Nauczyciel perkusji w Podstawowej Szkole Muzycznej w Uniejowie. .

Remont Pomp

Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na: stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w dorobku dwie płyty. Pierwsza „Złota Platyna” wydana w 2012 r. została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 r. nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście, jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 13 spektakli.

„Kto się boi dzikich stworów?”

  • 2 i 3 grudnia 2023 r. , sobota-niedziela, godzina 18.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny, wejściówki do odbioru w kasie GTS
  • spektakl dla widzów powyżej 10 r.ż.

Twórcy:

  • scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
  • scenografia i kierownik zespołu: Jarek Rebeliński
  • muzyka: Piotr Kolasa oraz zespół Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego
  • wykonanie form plastycznych: Beata Tomczyk i Hubert Szmuc
  • wykonanie kostiumów: Anna Wilczyńska
  • reżyseria świateł: Piotr Cymerman
  • produkcja: Melania Szymerowska

Obsada: Zofia Truskawka Kossakowska, Adam Kordowski, Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Wojciech Leszczuk, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski