Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/Gdanski_Teatr_Szekspirowski_fot_Dawid_Linkowski_.jpg „Kto się boi dzikich stworów?” Prapremiera Teatru Razem i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„Kto się boi dzikich stworów?” Prapremiera Teatru Razem i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Wnętrze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. D. Linkowski
01.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.12.2023

W najbliższy weekend, 2 i 3 grudnia 2023 r., dzieci i młodzież powyżej 10 r. ż. zupełnie za darmo będą mogły zobaczyć spektakl w reżyserii Doroty Bielskiej „Kto się boi dzikich stworów?” Przedstawienie jest w konwencji teatru lalek. To opowieść o tym, czego nie znamy i czego się z tego powodu boimy. Obawiamy się każdej inności, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Teatr Razem ponownie zaprasza do GTS-u, gdzie od ponad roku jest rezydentem. Tym razem zabierze widzów do świata dzikich stworów. Warto przypomnieć, że w zespole Teatru Razem występują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Kim są dzikie stwory i jak się z nimi dogadać?

Ludzie boją się tego, czego nie znają i co jest inne od nich. Nierzadko automatycznie nastawiają się negatywnie do każdej „inności”. Tak też jest z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dorota Bielska, reżyserka i autorka scenariusza, zauważyła, że wielu aktorów z Teatru Razem podkreślało, że wiele osób ich „nie lubi”, bo się ich boi. Bo boi się tego, że się różnią od innych. Ale czym się tak naprawdę różnią, trudno powiedzieć.

– W trakcie naszych długich rozmów pojawił się pomysł innego, odrębnego, dzikiego świata, którego w sposób oczywisty można się bać. Ale kiedy poznajemy ten świat, poznajemy jego mieszkańców – dzikie stwory i ich historie i problemy, marzenia i nadzieje – zaczynamy je lubić, a tym samym przestajemy się ich bać. Moją nadzieją i celem jest to, żeby widz naszego przedstawienia wyszedł z teatru z refleksją, że być może nie jesteśmy aż tak różni, a nawet jeśli jesteśmy, możemy się lubić i nie musimy się siebie lękać – zaznacza Bielska.

Jak wyjaśnia reżyserka i scenarzystka nie chciała moralizować czy wychowywać młodego widza.

O Teatrze Razem

Teatr został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r. w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat teatr rezydował w GAK-u. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.
Od stycznia 2022 r. Teatr Razem, w ramach rezydentury artystycznej, gości w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W ubiegłym roku odbyła się premiera spektaklu „Podchodzisz moją samotność”, według „Romea i Julii” Williama Szekspira. Spektakl prezentowany był podczas tegorocznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.  Po raz pierwszy członkowie Teatru Razem stworzyli spektakl dedykowany dziecięcej widowni. Zespół przy pomocy masek wciela się w role dzikich stworów, jest to więc przedstawienie utrzymane w konwencji teatru lalek. W rolach nastolatków, przez przypadek trafiających do świata dzikich stworów, zobaczymy Zofię Truskawkę Kossakowską i Adama Kordowskiego. Tekst spektaklu, którego autorem jest Dorota Bielska, powstał specjalnie dla Teatru Razem i częściowo bazuje na improwizacjach aktorskich.

Jarek Rebeliński

Szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie Drama w edukacji, kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy oraz kurs Teatru Forum. Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez 10 lat był kierownikiem teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu Akcept.

Dorota Bielska

Reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki „Łączę światy”, wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: „Skazane na ogień” – spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, „Sierść i skakanka” (2018), „Rok-Krok” (2018), „Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen” – Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN Aktywność obywatelska. Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 r. otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych. Od 2019 r. Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Piotr Kolasa

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku perkusja. Muzyk sesyjny, kompozytor, nauczyciel. Współpracował jako perkusista między innymi z zespołami: „Blue Cafe” w latach 2013-2017, „Vierna” (Gdańsk) (2019-2022), „5000lat”, „The Lucyna Band” (z Lucjanem Wesołowskim), „Samokhin Band” (2009-2010 oraz od 2018r). Autor muzyki do reklam, podręczników językowych dla dzieci, spektakli teatralnych, z czego do kilku reżyserowanych przez Dorotę Bielską. Współkompozytor muzyki na albumie „Trance Dance” Lucjana Wesołowskiego. Przez wiele lat perkusista showbandów na statkach pasażerskich oraz na terenie Europy. Nauczyciel perkusji w Podstawowej Szkole Muzycznej w Uniejowie. .

Remont Pomp

Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na: stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w dorobku dwie płyty. Pierwsza „Złota Platyna” wydana w 2012 r. została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 r. nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście, jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 13 spektakli.

„Kto się boi dzikich stworów?”

 • 2 i 3 grudnia 2023 r. , sobota-niedziela, godzina 18.00
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk
 • wstęp – wolny, wejściówki do odbioru w kasie GTS
 • spektakl dla widzów powyżej 10 r.ż.

Twórcy:

 • scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
 • scenografia i kierownik zespołu: Jarek Rebeliński
 • muzyka: Piotr Kolasa oraz zespół Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego
 • wykonanie form plastycznych: Beata Tomczyk i Hubert Szmuc
 • wykonanie kostiumów: Anna Wilczyńska
 • reżyseria świateł: Piotr Cymerman
 • produkcja: Melania Szymerowska

Obsada: Zofia Truskawka Kossakowska, Adam Kordowski, Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Wojciech Leszczuk, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.