Edukacja i sport
kobieta idzie wzdłuż plaży czytając ksiazkę

Kto otrzyma Pomorską Nagrodę Literacką za 2020 rok? Trwa zgłaszanie kandydatur

Fot. pixabay.com/StockSnap
07.02.2021
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
07.02.2021

Samorząd województwa pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają do zgłaszania kandydatów do IV edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 marca 2021 roku.

W poprzednich trzech edycjach konkursu komisja rozpatrzyła ponad 1000 kandydatur.

Za książkę i za całokształt

Nagrody co roku przyznawane są autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu lub autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską. Ponadto specjalna nagroda wędruje do autora lub autorki za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w minionym roku. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Pomorska Nagroda Literacka przyznawana jest w trzech kategoriach:

  1. Literacka Książka Roku – oceniane będą utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny.
  2. Pomorska Książka Roku – oceniane będą publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe
  3. Całokształt pracy literackiej – oceniany będzie dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Kto może zgłaszać?

Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 zgłaszać mogą stowarzyszenia i związki literackie, redakcje czasopism literackich, wydawnictwa, wyższe uczelnie humanistyczne, stowarzyszenia regionalne, biblioteki, instytucje kultury, media oraz członkowie kapituły Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Każdy może zgłosić jedną kandydaturę w każdej z trzech kategorii. Co ważne, jury rozpatrywać będzie jedynie wnioski dotyczące publikacji z roku 2020.  Zgłoszenia w formie pisemnej z uzasadnieniem oraz z załączonym egzemplarzem  zgłaszanej książki, prosimy przesyłać na adres:

Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 58 301 48 11 w. 221 (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – Sekretarz Pomorskiej Nagrody Literackiej: Barbara Blacharska, e-mail: barbara_blacharska@wbpg.org.pl). Gala wręczenia nagrody odbędzie się w październiku 2021 roku. Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest marszałek województwa pomorskiego.

Laureaci 2019

W ubiegłym roku gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2019 roku z powodu pandemii odbyła się w formie on-line. Laureatami nagrody zostali: Izabela Morska za książkę „Znikanie” w kategorii Literacka Książka Roku oraz prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht Prondzyński za monografię „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza – tomy III-V w kategorii Pomorska Książka Roku. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał prof. Zenon Ciesielski, natomiast siostrzaną – Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został prof. dr hab. O. Adam Sikora.

W dotychczasowych trzech edycjach Pomorskiej Nagrody Literackiej jury rozpatrzyło ponad 1000 zgłoszonych kandydatur.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.