Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/wup_ukraina_olszak2.jpg WUP dla Ukrainy. Fot. Aleksander Olszak

Księgowe, nauczycielki. Co już wiemy o obywatelkach Ukrainy, które szukają pracy na Pomorzu

Punkt informacyjny dla Ukraińców przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku. Fot. Aleksander Olszak
21.04.2022
Marta Wiloch (WUP) i redakcja

Marta Wiloch (WUP) i redakcja
AUTOR
Marta Wiloch (WUP) i redakcja

Marta Wiloch (WUP) i redakcja
21.04.2022

Od ponad miesiąca w Gdańsku działa specjalny punkt, w którym pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku pomagają obywatelom Ukrainy w poszukiwaniu pracy. Z profesjonalnej pomocy skorzystało do tej pory ponad 300 osób. Większość to panie, często bardzo dobrze wykształcone. Rośnie też liczba porad udzielanych przez prawników.

Cudzoziemcy z Ukrainy zainteresowani znalezieniem pracy otrzymają pomoc m.in. w przygotowaniu CV i szukaniu możliwości podjęcia zatrudnienia w innej branży.

Jest chęć i gotowość do pracy

Punkt przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku to przyjazna przestrzeń, przystosowana do potrzeb osób z dziećmi. Podczas gdy rodzice zasięgają porad zawodowych lub prawnych, ich pociechy spędzają czas w kąciku zabaw. W ciągu miesiąca udzielonych zostało ponad 300 porad zawodowych i ponad 50 prawnych. Do punktu przychodzą głównie panie, często dobrze wykształcone, z wysokimi kwalifikacjami.

– To księgowe, kobiety z doświadczeniem menedżerskim, z branży beauty, nauczycielki wychowania przedszkolnego, osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą. Także osoby z unikalnymi umiejętnościami, na przykład była pani, która na Ukrainie zajmowała się rozszyfrowywaniem czarnych skrzynek w pociągach – opowiada Anna Lewicka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku.

Olena do Gdańska przyjechała z Pawłogradu. Jest absolwentką uczelni w Kijowie, z wykształcenia księgowa z bogatym doświadczeniem zawodowym.

 – Pracowałam jako kierownik zmiany na stacji benzynowej, byłam menedżerem w banku i zajmowałam się obsługą klientów biznesowych, prowadziłam własną działalność gospodarczą, a ostatnio pracowałam jako księgowa w supermarkecie – opowiada Olena.

Nie zna języka polskiego, ma więc świadomość, że będzie jej trudno o zatrudnienie zgodne z wykształceniem. Jest gotowa na podjęcie pracy od zaraz: na produkcji, jako pomoc kuchenna czy pokojówka. Podobnych historii jest wiele.

– Znalezienie pracy jest jedną z najważniejszych potrzeb osób, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. To dla nich droga do uzyskania samodzielności ekonomicznej, a tym samym poczucia stabilizacji – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dlatego też, działając partnersko z innymi podmiotami, zadbaliśmy o to, aby osobom przybywającym z Ukrainy pomóc w dostosowaniu się do realiów regionalnego rynku pracy i w poszukiwaniu pracy – dodaje marszałek.

Pierwszy krok to dobre CV

– Dla nas ważne jest, aby pokierować naszych klientów z Ukrainy tak, aby udało im się znaleźć pracę jak najlepiej dopasowaną do ich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia – mówi Anna Lewicka.

Po poradę przychodzą także bardzo młode osoby, które  skończyły szkołę i dopiero wkraczają na rynek pracy. Dla nich najlepszą opcją jest w miarę szybkie opanowanie języka polskiego, co ułatwi podnoszenie kwalifikacji i znalezienie odpowiedniej pracy.

Współpraca obywatela Ukrainy z doradcą zawodowym rozpoczyna się od wspólnego przygotowania CV, które jest dla niego nowością. Do tej pory byli przyzwyczajeni do innego rozwiązania.

 W Ukrainie szukający zatrudnienia korzystają z książeczki pracy, gdzie mają wyszczególnione dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Rozmawiamy o wszystkim, co jest potrzebne do  stworzenia życiorysu zawodowego: wykształceniu, kwalifikacjach, znajomości języków, obsłudze komputera wyjaśnia Lewicka.

Doradcy zawodowi podpowiadają także, jak bezpłatnie szukać zatrudnienia za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy oraz agencji zatrudnienia. Przekazują adresy przydatnych stron internetowych z ofertami pracy i informują o bezpłatnych kursach językowych.

– To nasze pierwsze doświadczenia związane z usługą dla cudzoziemców na taką skalę. Wiemy, że w kolejnych miesiącach będziemy musieli działać elastycznie, wprowadzać odpowiednie modyfikacje zgodnie z potrzebami w danej chwili – mówi Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. –  Chcemy dalej rozwijać i doskonalić naszą usługę tak, aby w przyszłości odpowiadała na potrzeby wszystkich przybywających na Pomorze obcokrajowców – zaznacza Jezierska.

Ważne wsparcie prawne

W punkcie przy ul. Żabi Kruk 16 obywatele Ukrainy korzystają też z bezpłatnej pomocy radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Dyżury prawników odbywają się codziennie, przez cały tydzień. Pomoc prawną pro bono świadczą radcy prawni i aplikanci radcowscy. Ta współpraca jest możliwa dzięki porozumieniu dotyczącemu pomocy prawnej dla Ukrainy, które zostało zawarte pomiędzy Województwem Pomorskim, władzami Gdańska oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych.

– Najczęściej wyjaśniamy kwestie związane z legalizacją pobytu, otrzymaniem numeru PESEL, ustanowieniem przez sąd opieki tymczasowej nad małoletnimi. Sporo osób pyta o pomoc finansową, 500+ czy ostatnio pomoc oferowaną przez UNHCR w konkretnych miastach Polski – mówi  Anna Kluczek-Kollar, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. – Ważne też, że udało się zorganizować pod względem wiedzy prawniczej grupę ludzi, która trafia w potrzeby obywateli Ukrainy – dodaje wicedziekan.

Co ważne, w rozmowach z doradcami i radcami prawnymi pomagają tłumacze. To wolontariusze z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego. Ich praca jest możliwa dzięki porozumieniu o współpracy zawartemu przez WUP w Gdańsku – działającemu w imieniu samorządu województwa pomorskiego – i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.