Gospodarka
Krynica Morska. Dzięki unijnemu dofinansowaniu rozbudowany zostanie port

Krynica Morska. Dzięki unijnemu dofinansowaniu rozbudowany zostanie port

Fot. Martyna Sawicka
09.09.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
09.09.2020

Z tej inwestycji ucieszą się nie tylko turyści. Ponad 11 mln zł ze środków Unii Europejskiej pomoże rozbudować port w Krynicy Morskiej. Dzięki temu przy nabrzeżu będą mogły cumować m.in. statki białej floty. Powstanie też parking dla gości. Cała inwestycja będzie gotowa do końca 2022 r.

 

Umowa na dofinansowanie projektu „Krynica Morska – rozbudowa pirsu pasażerskiego w morskim porcie rybackim” została podpisana 9 września 2020 r. w Krynicy Morskiej. Dokument podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz Barbara Olczyk, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Inwestycja w Krynicy Morskiej

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach rozbudowy portu pirs zostanie wydłużony o ponad połowę (do około 150 m). Dzięki temu powstanie miejsce do cumowania dla kursujących po Zalewie Wiślanym jednostek pasażerskich „białej floty” oraz statków Urzędu Morskiego. Poszerzone zostanie też wejście do portu, co spowoduje zmniejszenie falowania w basenie portowym, a to z kolei wpłynie na bezpieczeństwo cumujących jednostek. Przy zjeździe do portu z ul. Gdańskiej znajdą się miejsca parkingowe. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 13 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ok. 11,2 mln zł. Prace powinny zakończyć się w 2022 r.

 

Miliony na turystykę

Realizowana w Krynicy Morskiej rozbudowa portu to nie jedyna inwestycja, związana z turystyką wodną, jaka jest realizowana dzięki wsparciu ze środków unijnych. Dotychczas podpisane zostały 53 umowy na łączną kwotę ponad 351 mln zł, z czego środki unijne to ponad 217 mln zł. Chodzi tu np. o rozwój Pomorskich Szlaków Kajakowych, w ramach, którego powstają przystanie dla wodniaków i udostępniane są kilometry szlaków kajakowych. Powstają również trasy rowerowe np. R-10 i R-9. Rozwijana jest także oferta turystyki wodnej w ramach Pętli Żuławskiej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.