Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_1205-scaled.jpg Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięzców poznamy na Dożynkach Wojewódzkich w Szemudzie

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięzców poznamy na Dożynkach Wojewódzkich w Szemudzie

Fot. mat. UMWP
17.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.07.2023

Coroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowanym przez samorząd województwa pomorskiego, to długoletnia tradycja. Nie inaczej będzie w 2023 r. Można nadsyłać zgłoszenia do konkursu. A o tym, który wieniec okaże się najpiękniejszy dowiemy się 10 września 2023 r. podczas drugiego dnia Święta Plonów – Dożynek Wojewódzkich w Szemudzie.

Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r.

Konkurs na wieniec

Tradycyjnie wieniec dożynkowy jest przygotowywany na zakończenie żniw.

– Choć do końca tegorocznych żniw zostało jeszcze sporo czasu, to już teraz warto zastanowić się nad kompozycją wieńca dożynkowego. Aby stanowił wspaniałe podziękowanie za plony oraz jednocześnie prośbę o urodzaj w następnym sezonie – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Startują w nim rolnicy z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego. Tegorocznych zwycięzców poznamy drugiego dnia Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie.

Ruszyły zgłoszenia

Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam np. materiały, z którym mogą być zrobione wieńce.

– Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów –  mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Przedstawione kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja.

– Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

Informacje praktyczne

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zobacz:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.