Lato chyli się ku końcowi. Odczuwamy to już przez coraz późniejsze wschody słońca, jak i niższą temperaturę. Mimo zmiany pory roku można znaleźć aktywności, którym ona nie przeszkodzi, a będzie do nich zachęcać. Warto też poznać jesień od innej strony.
Początek astronomicznej jesieni datowany jest między 22 a 23 września i ma trwać od 89 do 90 dni, tzn. aż do nadejścia zimy. Równonoc w tym roku będzie miała miejsce 22 września.
Na północy jesień, na południu wiosna
Jesienna pora roku jest tak właściwie przygotowaniem się do zimy. Na dworze coraz szybciej robi się ciemno i coraz później wstaje słońce, spada temperatura, zieleń wokół nas zmienia się całkowicie. Mimo że nie zawsze brzmi i wygląda to zachęcająco, ze względu na częstsze opady deszczu czy ochłodzenie, to jesień potrafi być naprawdę piękną porą roku. Natura w tym czasie tworzy niesamowite kolory, które zachwycają niejedną osobę, a w opadających liściach znajduje się pewien urok.
Astronomiczna jesień rozpoczyna się w czasie od 22 do 23 września i nieznacznie może się przesunąć. Kalendarzowa za to niezmiennie wypada 23 września i trwa aż do 22 grudnia. W najbliższym czasie doświadczymy również równonocy jesiennej. Co oznacza, że długość nocy będzie równa długości dnia i w tym roku ma to miejsce w niedzielę, 22 września. Jest to moment przejściowy, po którym słońce krócej będzie oświetlać półkulę północną, gdzie zaczyna się jesień, a dłużej południową, gdzie swój początek ma wiosna. Zjawisko to będzie trwało do kolejnej równonocy – wiosennej.
Co robić jesienną porą?
Dzień staje się krótszy, ale atrakcji, z których można skorzystać w województwie pomorskim nie brakuje. Jesienną pogodę można wykorzystać na wiele sposobów. Aktywnie spędzony czas pozwoli łatwiej przyzwyczaić się do zmian i okresu przejściowego między latem a zimą. Miłośnicy grzybobrania rozpoczynają sezon, oznacza to spacery po lasach oraz kosze pełne grzybów. Liczne parki pozwalają na wycieczki wśród kolorowych, spadających liści i zmieniającej się natury, a jak spadające liście to i kasztany oraz żołędzie, których można napotkać w tym czasie naprawdę wiele. Takie znaleziska pozwalają na pobudzenie swojej kreatywności, a tworzenie ludzików lub zwierzątek może być doskonałą zabawą w rodzinie i ze znajomymi.
Przykładów na aktywne spędzanie wolnego czasu jest wiele, a jeśli potrzeba inspiracji i pomysłów można skorzystać ze strony pomorskie.travel. Znajdziemy tam propozycje miejsc, jakie warto odwiedzić i których piękno podkreśli jesienna pora roku. Zabytki hydrotechniki, latarnie morskie czy szlaki menonitów to tylko kilka przykładów tego co możemy zobaczyć w wolnym czasie na Pomorzu. Gdy jednak pogoda nie dopisuje, doskonałym rozwiązaniem są takie miejsca jak: siłownie, pływalnie czy ścianki wspinaczkowe.
Jesienny klimat świąt
W czasie oczekiwania na zimę trafiamy na święta, których obchody kojarzą się właśnie z jesienią. W Polsce są to m.in.:
- Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszny – 1-2 listopada;
- Święto Niepodległości – 11 listopada;
- andrzejki – 29/30 listopada
Dobrze wszystkim znane jest też Halloween obchodzone na całym świecie 31 października, Święto Dziękczynienia w USA, które odbywa się w czwarty czwartek listopada czy Día de los Muertos w Meksyku obchodzone 2 listopada. O tyle, o ile znamy i obchodzimy nasze polskie święta, ciekawe i warte poznania są też te zza granicy.
Día de los Muertos obchodzone w Meksyku to inaczej dni zmarłych. Pokrywają się z polskim Dniem Wszystkich Świętych i Zadusznym. Przed tym świętem przygotowywane są różnego rodzaju wyroby z nim powiązane. Najważniejszym jest wypiekany ze słodkiego ciasta specjalnie na tę okazję chleb – pan de muerto, co oznacza „chleb zmarłych”. Może posiadać przeróżne formy i kształty. Innym równie ważnym wyrobem są cukrowe czaszki, na których umieszcza się imiona zmarłych i dekoruje się je w najróżniejszy, kolorowy sposób. Przygotowuje się też ołtarzyki i wystawia na nich posiłki dla duchów przodków, które według wierzeń przychodzą na ucztę. Śpiewane są też w tym czasie piosenki uwielbiane przez tych, których już nie ma wśród żywych, a całość utrzymywana jest w radosnej atmosferze.
Jeśli chodzi o Halloween, to możemy znaleźć wiele teorii mówiących o genezie tego święta. Jedną z popularniejszych jest ta, która twierdzi, że znajduje swoje korzenie w celtyckim święcie Samhain. Według wierzeń zacierała się granica między światem żywych i umarłych. W obchodach tego dnia głównie chodziło o przegonienie złych duchów. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy wigilii wszystkich świętych – All Hallows’ Eve. Od ponad 100 lat obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo szybko zyskało popularność i znalazło swoich zwolenników na całym świecie. Do Polski trafiło w latach 90., jednak w swojej kulturze już wcześniej mieliśmy święto związane z duchami, obchodzone 31 października – dziady. W Halloween jest kilka tradycji, które w zależności od kraju są bardziej lub mniej kultywowane. Cukierek albo psikus to zabawa, gdzie dzieci i młodzież chodzą w przebraniach, z koszykami po sąsiedztwie, i zbierają słodycze. Scary Farm to forma rozrywki, gdzie młodzież, dzieci i dorośli oprócz organizowania domowych imprez często odwiedzają tzw. straszne farmy. Są to duże przestrzenie charakteryzowane na filmy grozy, w których wyznaczone są trasy oraz różne zakamarki do odwiedzenia przez odważnych. Obecnie w tym dniu chodzi głównie o rozrywkę.
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt w Stanach Zjednoczonych, co roku w czwarty czwartek listopada. Dla Amerykanów dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Jednym z najważniejszych symboli jest indyk, którego nie może zabraknąć na stole. Organizowane są spotkania wśród rodziny i znajomych wypełnione zabawą, jedzeniem oraz radosną, dziękczynną atmosferą. Obchody tego święta to pamiątka wydarzeń z 1621 r., gdy mieszkańcy kolonii Plymouth obchodzili pierwsze dożynki.