Kultura
Okładka komiksu Fala Wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim

Komiksowa „Fala Wolności”. Niezwykła opowieść o Lechu Bądkowskim

Mat. prasowy WiMBP w Gdańsku
18.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
18.09.2020

W ramach obchodów Roku Lecha Bądkowskiego Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wydała komiks „Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim”. Jego twórcami są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek).

Akcja komiksu rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Osią przewodnią są działania Lecha Bądkowskiego podczas sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. W chwilach wolnych bohater opowiada o swoim życiu młodemu stoczniowcowi, przekazując mu zdobyte doświadczenie i zwracając uwagę na potrzebę niezależności.

 

Lech Bądkowski (1920-1984) to postać niezwykła. Ten urodzony w Toruniu dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i żołnierz, związał swoje losy z Pomorzem, któremu poświęcił większość swego życia i talentów. Choć nie był z pochodzenia Kaszubą, czuł się nim w głębi serca. Po zakończeniu wojny powrócił z emigracji do Polski, zamieszkał początkowo w Gdyni, a później, od 1951 r. do końca życia, w Gdańsku i starał się wpisać w nową rzeczywistość, którą tu zastał. Nie było to łatwe, bo jako żołnierz walczący w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był pod baczną obserwacją komunistycznej władzy, inwigilowany i podsłuchiwany. Wykorzystywał jednak każdy czas przynoszący w PRL nadzieję zmian na lepsze.

W okresach przełomów włączał się aktywnie w działalność społeczną, stawał w obronie osób szykanowanych przez władze, nierzadko narażając się na różne represje rządzących. Stał się autorytetem znanym ze swoich opozycyjnych poglądów, wyrobił sobie markę osoby zaufania publicznego. Nie mogąc być dłużej dziennikarzem, został pisarzem. Dorobek twórczy Lecha Bądkowskiego obejmuje prawie 30 książek, w większości poświęconych tematyce Pomorza. Współtworzył i czynnie działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Związku Literatów Polskich i polskim PEN Clubie.

W sierpniu 1980 r., jako pierwszy z intelektualistów i ludzi kultury, poparł żądania strajkujących robotników. Dołączył do nich i został pierwszym rzecznikiem prasowym „Solidarności”. Krótko potem spełniło się jego wielkie marzenie – został redaktorem naczelnym solidarnościowego tygodnika „Samorządność”.

 

Komiks „Fala Wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim” jest do nabycia w bibliotecznym sklepiku online oraz w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6 w Gdańsku. Cena: 25 zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.