Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/P1010013-scaled.jpg Komfort i bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Droga wojewódzka 515 w Dzierzgoniu będzie przebudowana

Komfort i bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Droga wojewódzka 515 w Dzierzgoniu będzie przebudowana

Fragment projektu przebudowy DW515 w Dzierzgoniu. Fot. Aleksander Olszak
25.03.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
25.03.2024

Ponad półtora kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 515 w Dzierzgoniu zostanie przebudowany. Zyskają zarówno kierowcy jak i piesi. Inwestycja finansowana będzie m.in. ze środków samorządu województwa pomorskiego.

Umowa na prace budowlane została podpisana 25 marca 2024 r.

Przejechać przez Dzierzgoń

Dwora wojewódzka 515 przebiega przez samo centrum Dzierzgonia. Łączy ona m.in. Sztum, Dzierzgoń z położonym w województwie warmińsko-mazurskim Suszem i Iławą. Ruch na drodze jest spory.

– Niestety jej stan techniczny nie jest najlepszy. Zwłaszcza w Dzierzgoniu. Warto bowiem pamiętać, że trasa była budowana na gruzach miasta zniszczonego podczas drugiej wojny światowej. Po wielu latach piwnice zapadają się powodując uszkodzenia jezdni – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Już niedługo droga zmieni się nie do poznania.

– Remont jest niezbędny. Ruszamy więc z przebudową drogi – zapowiedział marszałek województwa.

Prace obejma odcinek pomiędzy granica miasta od strony Malborka, a mostem na rzece Dzierzgonce. To około 1,6 km.

Co będzie zrobione?

Przebudowana zostanie cała konstrukcja drogi. Poprawiona będzie geometria a skrzyżowania z bocznymi drogami zostaną przeprojektowane. Powstaną także zatoki autobusowe. Co ważne, zadbano również o pieszych i rowerzystów. Dla nich wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy. Trasa zostanie oświetlona energooszczędnymi lampami. Posadzone zostaną również nowe drzewa czy krzewy.

 

Ważna inwestycja

Choć prace prowadzone będą na stosunkowo krótkim odcinku to inwestycja jest istotna.

– Stan drogi jest bardzo zły, chodniki są zniszczone, przejścia dla pieszych nie mają oświetlenia. Ale to się zmieni. Jestem przekonana, że dzięki pracom nasze miasto wypięknieje, a przede wszystkim na drodze będzie bezpieczniej – mówiła Elżbieta Domańska, burmistrz Dzierzgonia.

Prace potrwają niecałe dwa lata. Inwestycja jest finansowana ze środków samorządu województwa pomorskiego (16,7 mln zł) oraz wkładu własnego Dzierzgonia, który wynosi prawie 6 mln zł. Wykonawcą robót będzie dobrze znana Pomorzanom z wielu inwestycji firma Strabag.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.