Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji pozwalających na inwestycję podpisana została 17 grudnia 2024 r.  przez przedstawicieli samorządu województwa, PKM, miasta Gdańska oraz INFRA Centrum – lidera konsorcjum, które dokumentację przygotuje.

Wizjonerski projekt

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wybudowana przez samorząd województwa pomorskiego linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zmieniła krajobraz nie tylko Gdańska, ale i całego Pomorza.

– Jej otwarcie w 2015 roku było historyczną chwilą. Dziś robimy kolejny krok w rozwoju komunikacji kolejowej w naszym regionie. PKM Południe będzie jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym projektem transportowym metropolii przez najbliższe kilka lat – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ten projekt to linia PKM Południe.

– Wizjonerski projekt prawdziwej kolei miejskiej, dzięki któremu 100 tysięcy mieszkańców południowych dzielnic Gdańska bardzo szybko dotrze do centrum – dodał marszałek.

Dlatego samorząd województwa pomorskiego wspólnie z samorządem Gdańska podjęły się wspólnej realizacji tego zadania.

– Postępowanie przetargowe trwało długo, dokładna analiza dokumentów złożonych w przetargu wymagała odpowiedniego czasu. Udało się. A co ważne, dziś podpisujemy także umowę z PKM dotyczącą inwestycji drogowych, które uzupełnią kolej – dodała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Co tak naprawdę oznacza podpisana 17 grudnia 2024 r. umowa?

 

Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Umowa podpisana!

Wykonawca dokumentacji, czyli konsorcjum firm: Infra Centrum Doradztwa sp. z o.o., Mosty Gdańsk sp. z o.o. oraz Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu sp. z o.o. będą miały 36 miesięcy na sporządzenie pełnej dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację przedsięwzięcia o nazwie „ Rozwój infrastruktury transportowej w południowych dzielnicach Gdańska”.  W skrócie to linia PKM Południe pomiędzy stacją Gdańsk Śródmieście a Kowalami. Przygotowanie dokumentacji dla tak dużych inwestycji jest bardzo skomplikowane. Zwłaszcza w silnie zurbanizowanym, miejskim krajobrazie.

– Łatwo nie będzie. Dość powiedzieć, że na ok. 7-kilometrowym odcinku linia kolejowa zaledwie na długości kilkuset metrów przebiegać będzie w poziomie terenu – komentował marszałek Struk.

Cała reszta trasy położona będzie na estakadach, w głębokich wykopach lub tunelach. Warto jednak podkreślić, że wybrani wykonawcy mają olbrzymie doświadczenie. Zajmowali się choćby dokumentacją modernizacji linii kolejowej Warszawa-Gdańsk czy linii tramwajowych w Poznaniu. Dokumentacja będzie kosztować ponad 44 mln zł.

Nie tylko kolej

Projekt PKM Południe to nie tylko kolej. To dwie powiązane inwestycje drogowe, które powiążą przystanki kolejowe z okolicznymi dzielnicami i ułatwią miejską komunikacje.

– Chodzi o tzw. ulicę Nową Sandomierską czyli długo oczekiwany przez mieszkańców bezkolizyjny przejazd nad kolejową magistralą w kierunku Tczewa. Druga to budowa II etapu ulicy Nowej Świętokrzyskiej pomiędzy ulicą Kampinoską a Świętokrzyską w rejonie węzła Kowale – opisywała prezydent Gdańska.

Spółka Pomorska Kolej Metropolitalna podpisała z Gdańskiem umowę na pełnienie roli inwestora zastępczego dla obu inwestycji drogowych. Co to oznacza? Np. to, że do obowiązków PKM należeć będzie monitorowanie postępu prac i ich jakości czy koordynacja prac.