Gospodarka
Kolorowe jajka w koszyczku

Kolejna Wielkanoc w cieniu pandemii. Wydamy mniej i ograniczymy kontakt z rodziną [BADANIE]

Fot. Jez Timms / unsplash.com
02.04.2021
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
02.04.2021

Około 37 proc. Polaków tegoroczne święta wielkanocne spędzi w dużym rodzinnym gronie. Jednak większość planuje świąteczne śniadania wyłącznie z domownikami i ograniczy kontakt z dalszą rodziną i przyjaciółmi jedynie do rozmów telefonicznych. Wielkanocny budżet 2021 jest też mniejszy o 159 zł od tego, jaki Polacy mieli w 2020 roku – średnio na organizację świąt wydamy 478 zł.

O tym, jak będą wyglądały święta wielkanocne w 2021 roku, dowiemy się z najnowszego badania Barometr Providenta. Specjalną infografikę świąteczną przygotował też Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Skromniej przy stole

Z obostrzeniami przy spędzaniu świąt w Polsce mieliśmy do czynienia już w ubiegłym roku, na początku pandemii koronawirusa. W tym roku ograniczenia nie są tak restrykcyjne, ale nadal większość Polaków (ponad 60 proc.) ogranicza kontakt z rodziną i Wielkanoc spędzi wyłącznie z domownikami. Ponadto, jak wynika z badania Barometr Providenta, 19 proc. osób nie planuje żadnych spotkań, a ok. 13 proc. Polaków ograniczy się do rozmowy z najbliższymi przez telefon lub spotkania wirtualnego z użyciem kamerki internetowej. Ograniczenia nie wpływają na kultywowanie świątecznych tradycji, wśród których najbardziej ulubionymi są: śniadanie wielkanocne, święconka, śmigus-dyngus oraz robienie pisanek.

element dekoracyjny

Ulubione wielkanocne tradycje Polaków. Oprac. Badanie Barometr Providenta

Nie tylko liczba osób przy stole się zmieni, ale i liczba potraw czy ogólny budżet na organizację wielkanocnych uroczystości. Średnio, na święta wydamy 478 zł, podczas gdy jeszcze rok temu planowaliśmy przeznaczyć na ten cel 637 zł. Mimo mniejszego budżetu, na wielkanocnym stole nie zabraknie jajek, białej kiełbasy i żurku.

element dekoracyjny

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Oprac. Badanie Barometr Providenta

Jedenaście jajek miesięcznie

Na wielkanocnym stole główne skrzypce grają jajka. Z danych statystycznych wynika, że Pomorzanin średnio zjada 11 jajek na miesiąc (o dwa więcej spożywają mieszkańcy województw: lubelskiego, opolskiego i świętokrzyskiego). Konsumpcja jajek w regionie rośnie (dane z 2019 roku), podobnie jak spożycie serów i twarogów. Spada natomiast ilość zjadanego cukru, warzyw, owoców oraz mięsa.

element dekoracyjny

Przeciętne miesięczne spożycie niektórych artykułów spożywczych na jedną osobę w gospodarstwie domowym (dane z 2019 roku). Oprac. Urząd Statystyczny w Gdańsku

Przeciętna cena jajka na targowisku w regionie pomorskim wynosi 0,75 zł (średnia krajowa 0,76 zł), a rocznie na Pomorzu produkuje się ponad 307 mln sztuk jajek (jedna kura nioska znosi ponad 150 jajek).

element dekoracyjny

Produkcja jaj na Pomorzu. Oprac. Urząd Statystyczny w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.