Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/IMG_20230113_100845-scaled.jpg Kolejna karetka z Pomorza jedzie do Ukrainy. W Chersoniu będzie służyć osobom chorym na raka

Kolejna karetka z Pomorza jedzie do Ukrainy. W Chersoniu będzie służyć osobom chorym na raka

Fot. Jacek Sowa
13.01.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
13.01.2023

Karetka wraz z wyposażeniem została przekazana przychodni onkologicznej w Chersoniu. Jej wartość łącznie ze sprzętem to 70 tys. zł. To czwarty ambulans, który został podarowany stronie ukraińskiej.

Przed Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku 13 stycznia 2023 r. odbył się briefing prasowy wicemarszałka Leszka Bonny i oficjalne przekazanie ambulansu, który odebrali ukraińscy Nikolaj Samczyński i Witalij Szapowałow. Obecny był też konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Wyposażona karetka

To już kolejna pomoc z Pomorza, która trafi do Ukrainy. Pierwsza karetka została wysłana w kwietniu, a dwie kolejne w listopadzie ub.r. Teraz kolejny ambulans marki Mercedes Sprinter z 2013 r. trafi do Chersonia. Karetka jest wyposażona m.in. w: nosze, kardiomonitor i pompy infuzyjne. Wartość to 70 tys. zł. Ambulans będzie na wyposażeniu Chersońskiej Regionalnej Przychodni Onkologicznej.

– Tak jak obiecaliśmy pomagamy i będziemy pomagać  Dlatego po raz kolejny przekazujemy stronie ukraińskiej to, co najbardziej potrzebne, tzn. ambulans. Będzie wykorzystywany do transportu pacjentów – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Do tej pory dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy przekazaliśmy m.in. sprzęt do leczenia ran oraz ortopedyczny, wysyłaliśmy też materiały opatrunkowe i agregaty prądotwórcze.

Fot. Jacek Sowa

Wicemarszałek Bonna, podczas briefingu, poinformował także o tym, że w ramach pomocy w marszałkowskich szpitalach leczeni są ukraińscy żołnierze ranni podczas walk.

– W tej chwili w naszych podmiotach leczniczych przebywa 13 pacjentów w wieku od 22 do 39 lat. To osoby, które odniosły ciężkie rany w wyniku działań wojennych. Mają m.in. rany postrzałowe i obrażenia kończyn. Są leczeni, rehabilitowani i otrzymują wsparcie psychologiczne – wyjaśnił Leszek Bonna.

Przypomnijmy, że tylko w tym tygodniu inna marszałkowska spółka lecznicza – Szpitale Pomorskie – podarowała łóżka szpitale i materace, które zostały wysłane do Tarnopola, a koszt transportu pokrył samorząd województwa pomorskiego. Wkrótce do Ukrainy trafią też kolejne zakupione przez samorząd województwa pomorskiego generatory prądu.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.